KULTURALNE NIEDZIELE 2023

Cykliczne spotkania z muzealnikami, historykami, histirykami sztuki i archeologami. Każde spotkanie to inny ciekawy temat.

28 MAJA 2023 – SYMBOLIKA PIECZĘCI MIKOŁAJA KOPERNIKA

W śród uczonych i humanistów doby renesansu dość rozpowszechnionym był zwyczaj sygnowania swych pism tłokiem pieczętnym, na którym widniała postać antycznego boga. Od 1524 roku Mikołaj Kopernik używał pieczęci z wyobrażeniem Apolla grającego na lirze.

23 KWIETNA 2023 – „SECESJA – stylowa jedność sztuk” – OPROWADZANIE KURATORSKIE

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie pt. "Secesja - stylowa jedność sztuk" z kustoszem działu sztuki, Panią Marią Stopyrą. Wystawa prezentuje wybrane dzieła ze zbiorów prywatnych i dwunastu polskich muzeów. Łącznie na ekspozycji znajduje się ponad 200 secesyjnych dzieł z różnych dziedzin sztuki.

26 MARCA 2023 – CHWAŁA ORĘŻA POLSKIEGO W OBRAZACH

W czasach, gdy Polski nie było na mapach Europy, powstawały płótna ukazujące dawne sukcesy polityczne i militarne, w jakie obfituje historia naszej Ojczyzny. Chlubą Rzeczypospolitej Obojga Narodów byli wybitni wodzowie – wielu polskich malarzy uwieczniło ich na swych obrazach.

26 LUTEGO 2023 – SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM PANASEM

26.02.2023 o godz. 14:00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Panasem. Będzie to już niestety finisaż jubileuszowej wystawy ukazującej dorobek 45-lat pracy twórczej tego pochodzącego z Łańcuta, cenionego w Polsce, jak i poza granicami kraju płatnerza.

15 STYCZNIA 2023 – UKRYTA SYMBOLIKA W MALARSTWIE

15 stycznia 2023 o godz. 14:00 w ramach KULTURALNYCH NIEDZIEL W MUZEUM zapraszamy na prelekcję dr Michała Ruta pt. "W jakim stylu wybudowano stajenkę betlejemską? Czyli ukryta symbolika przedstawień Bożego Narodzenia w malarstwie."

Skip to content