Kulturalne spotkania dla wszystkich… starszych stażem

Kłaniamy się w stronę Seniorów!

Pragniemy zaprosić wszystkich starszych… stażem na spotkania do Muzeum!

Wierzymy, że spędzą Państwo miły czas w otoczeniu reliktów przeszłości, które pozwolą na refleksję i wspomnienia z dawnych lat.

Spotkania odbywają się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie ul. 3 Maja 19 po wcześniejszej rezerwacji terminu – tel. (17) 853 52 78.

Wstęp na prelekcje w cenie biletu ulgowego.

Poniżej przedstawiamy listę tematów, które można zamówić i uzgodnić dogodny termin dla grupy liczącej 5 lub więcej osób w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie:

1. Prelekcja historyczna i pokaz eksponatów: W domu i synagodze – zwyczaje, obrzędy i święta żydowski
  2. Prelekcja historyczna: Polskie ślady na Litwie
  3. Prelekcja historyczna: XIX-wieczny smak Galicji, czyli z cesarskiego dworu do mieszczańskiej kuchni. Historia austriackiego smaku, przeplatana niezwykle interesującymi anegdotami o kuchni na dworze cesarskim. Jaki był ulubiony „przysmak” cesarzowej Sisi? Czym był „Pischinger”?
  4. Prelekcja historyczna: Życie codziennie mieszkańców Rzeszowa w okresie autonomii Galicyjskiej
  5. Prelekcja archeologiczna i pokaz eksponatów: (Nie) być jak Indiana Jones, czyli jak naprawdę pracuje archeolog?
  6. Prelekcja archeologiczna: Gdy duch go opuści, znowu w proch się obraca… (Ps 146,4). Ciałopalny obrządek pogrzebowy w pradziejach.
  7. Prelekcja archeologiczna i pokaz eksponatów: „Wysoczyzna królów”. Podkarpackie groby książęce
  8. Prelekcja archeologiczna: Asteriks i Obeliks na kresach celtyckiego świata. Celtowie na ziemiach polskich
  9. Oprowadzanie po Galerii Malarstwa Europejskiego przez kustosz Działu Sztuki, to dobra okazja by poznać historię Galerii Dąmbskich i sekrety malarstwa XVII, XVIII i XIX stulecia.
  10. Prelekcja z historii sztuki: Z kraju kwitnącej wiśni. Orientalizm był dużą inspiracją w sztuce i rzemiośle XX wieku. O tym pięknym zjawisku opowie kierownik Działu Sztuki – dr Michał Rut
  11. Prelekcja z historii sztuki: Malarstwo nokturnowe
  12. Oprowadzanie: Historia mała i duża – opowieść o Konwencie Pijarów i historiach ukrytych w eksponatach.
    Muzeum jest to takie niezwykłe miejsce, w którym można odbyć podróż w czasie. Zobaczyć można, jak ta nasza „mała”, lokalna historia splata się nieraz w niesamowity sposób z historią „wielką”, gdzie pojawiają się postacie znane z kart książek, gdzie z otchłani wieków przemawia do nas historia. Wystarczy tylko posłuchać…

Nowe tematy na sezon 2022/2023:

1. Prelekcja z historii sztuki i rzemiosła artystycznego: Skąd wzięły się wizerunki zakochanych par na talerzach babci?
  2. Prelekcja numizmatyczna: Twórcy polskich banknotów

Prelekcja poświęcona znanym projektantom polskich banknotów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zajęcia będą połączone z prezentacją oryginalnych eksponatów sprzed lat oraz pokazem multimedialnym. Prelekcja w oparciu o zbiory Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.