HISTORIA-ZBIORY

Dział Historyczny Muzeum Okręgowego w Rzeszowie to ponad 20 tysięcy eksponatów prezentujących szeroki zakres tematyczny. Miłośnik historii znajdzie wśród nich zabytki o dużej wartości historycznej, poznawczej, a także materialnej i artystycznej.
Przez kilkadziesiąt lat zgromadzono wartościowy zbiór militariów; broni białej i palnej oraz mundurów i elementów wyposażenia żołnierskiego, numizmatów i medali polskich i obcych, zabytków cechowych i pieczęci. Wartościową grupą zabytków są odznaczenia polskie i krajów ościennych, ocalone z wojennej pożogi judaika oraz pamiątki związane Rzeszowem i regionem. Cennym uzupełnieniem zbiorów Działu Historycznego jest pokaźne archiwum pamiątek rodzinnych i dokumentów instytucji publicznych, a także zbiór fotografii o bardzo szerokiej tematyce.

Talar koronny, Mennica koronna w Bydgoszczy, 1628 r., srebro

Wilkom cechu szewców z Łańcuta, 1662 r., szkło

Szabla, Turcja(?), XVIII - XIX w., stal, blacha srebrna złocona, kamienie półszlachetne, skóra

Szabla, Turcja(?), XVIII – XIX w., stal, blacha srebrna złocona, kamienie półszlachetne, skóra