Zakup kolekcji zabytkowych akcesoriów damskiej mody

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do Działu Sztuki kolekcję zabytkowych akcesoriów damskiej mody; pochodzących z prywatnego zbioru Pani Hanny Szudzińskiej. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego /Programy z zakresu dziedzictwa kulturowego-Kolekcje muzealne-1 nabór 2017/.

Bieżący projekt jest kontynuacją zeszłorocznej aplikacji poszerzania muzealnego zasobu, tym razem o kolekcję zabytkowych dodatków kobiecej garderoby; 90 torebek, 43 wachlarzy, 3 parasolek oraz kompletu srebrnych przyborów toaletowych. Pozyskany cenny zespół znacząco uzupełni muzealny zbiór rzemiosła artystycznego z zakresu historycznego akcesorium kobiecego stroju, a także uatrakcyjni stałą Galerię Rzemiosła Artystycznego /na której będzie sukcesywnie prezentowany/.
Zakupiona kolekcja reprezentuje stylistykę modną w XIX w. /biedermeier, historyzm/, ale przede wszystkim na przełomie XIX i XX stulecia /secesja/ oraz w latach 20.-30. XX w.
/art deco/, kończąc na 1 poł. wieku XX. Zabytki pochodzą głównie z krajów zachodnioeuropejskich, ale też Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz importy z egzotycznych części świata. Pozyskany zespół akcesoriów stanowi wartościową, dużą kolekcję pięknych i oryginalnych zabytków kultury materialnej, interesujących pod względem często zaskakującej formy i kunsztu wykonania, który doskonale wpisuje się w charakter zasobów z tego zakresu zgromadzonych w naszej instytucji.
Zakupiona dzięki środkom MKiDN kolekcja będzie prezentowana w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie od 29 czerwca do 1 października 2017 r. w ramach czasowej wystawy strojów i akcesoriów damskiej mody XIX-XX w. ze zbiorów własnych.