„Widoki Rzeszowa XIX – XX w.” 28.04 – 12.05.2024

Okolicznościowa prezentacja ukazuje wybór 12 dzieł  artystów polskich ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, które przedstawiają „ujęcia” naszego  miasta. Ekspozycja została zrealizowana z okazji jubileuszu 670. rocznicy nadania praw magdeburskich miastu Rzeszów.

W czasach kiedy zostały stworzone kompozycje wyeksponowane na tejże wystawie, główną oś miasta stanowiła dawna i jednocześnie najbardziej reprezentacyjna ulica miasta. Aktualnie ta historyczna i równocześnie kultowa, czy wręcz legendarna promenada to słynna „3 Maja”, a kiedyś istniejąca m.in. jako ulica „Zamkowa”, „Pańska”  i „Paniaga”.

Prezentacja ukazuje najbardziej charakterystyczne i dominujące widoki miasta, które szczęśliwie przetrwały do naszych dni. (Interesujące jest też otoczenie tychże zbytkowych budowli niegdysiejszego Rzeszowa.)

Dzieła zostały zrealizowane w zróżnicowanych formatach, w różnych technikach artystycznych, gdyż wystawiono obrazy, rysunki i grafiki.

Okolicznościowa ekspozycja jest czynna od 28 kwietnia do 12 maja 2024 r. w refektarzu naszego muzeum.

Maria Stopyra – kustosz