Wizyta Konsul Generalnej Republiki Słowackiej

W dniu 22 lutego 2024r. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie odwiedziła Konsul Generalna Republiki Słowackiej w Krakowie pani Zlata Šipošová.

Pani konsul, w towarzystwie dyrektora Bogdana Kaczmara, zwiedziła ekspozycje stałe i czasowe prezentowane w naszym muzeum. Szczególne zainteresowanie Pani Konsul wzbudził pokazywany obecnie skarb wyrobów brązowych odkryty w 2017 roku w miejscowości Trhovište, w kraju koszyckim na Słowacji.

Podczas spotkania omówiono plany współpracy na najbliższe miesiące, które być może już w najbliższym czasie zaowocują atrakcyjnymi inicjatywami kulturalnymi. Pani konsul otrzymała w prezencie publikacje w języku słowackim dotyczące dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-słowackiego, które stanowią efekt wspólnego projektu badawczego realizowanego przez nasze muzeum oraz Miejski Dom Kultury we Vranovie.

Spotkanie przebiegało w serdecznej i bardzo miłej atmosferze, co stanowi dobry prognostyk dotyczący dalszej współpracy.