OBRAZKI KARNAWAŁOWE

Rycina pt. „Obrazki karnawałowe”, autorstwa Xawerego Pillatiego * i Edwarda Nicza ** ukazuje przyjęcie we wnętrzu. Scena przedstawia zamożne, młode damy w wytwornych toaletach. Eleganckim kobietom towarzyszą młodzieńcy wznoszący toast. Jednocześnie rycina znakomicie obrazuje spektakularną modę charakterystyczną dla lat 80. XIX wieku, gdyż artyści w sugestywny sposób przedstawili materię i detale strojów.
Ponadto patrząc na to dzieło można zobaczyć jak dawniej m.in. spędzano karnawał, czyli okres, który rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Należy podkreślić, że niegdyś urządzano wiele przyjęć, balów, zabaw i kuligów.
Dzieło cechuje się interesującym kadrowaniem, dzięki czemu odbiorca dostrzeże atmosferę tamtego czasu podczas karnawałowego spotkania przy zastawionym stole. Jednocześnie perfekcyjne opanowanie warsztatu drzeworytnika pozawala w tej czarno – białej rycinie dostrzec różnice walorowe wynikające z zastosowania zróżnicowanych szarości, a także białych tonów, dzięki użyciu wielu różnorodnych kresek. Takie wyjątkowe ilustracje były w XIX stuleciu dostępne w prasie.

Maria Stopyra

*Ksawery Pillati (1843 – 1902) – polski malarz, rysownik oraz ilustrator książkowy.
** Edward Nicz (1851 – 1916) – polski drzeworytnik i wydawca.

Grafika, drzeworyt przedstawiający towarzystwo przy stole podczas karnawału.

X. Pillati, E. Nicz, „Obrazki karnawałowe”, ksylograf/papier, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Wpis promuje muzealnę kolekcję Grafik w Dziale Sztuki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie