Forma na Polonię. Prezentacja obrazów Tadeusza Boruty

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na spotkanie: „Forma na Polonię. Prezentacja obrazów Tadeusza Boruty”
Prezentacja z udziałem artysty odbędzie się 18 stycznia 2024, o godzinie 14.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. 3 Maja 19.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło, ze środków finansowych Województwa Podkarpackiego, dwa monumentalne obrazy autorstwa prof. Tadeusza Boruty. Pierwszy obraz „Otwarcie piątej pieczęci (wg. Ap 6, 9-11) z lat 1991-92 to wielopostaciowa kompozycja, nawiązująca ikonograficznie do tekstów apokaliptycznych. Drugi obraz „Poszukiwanie formy na Polonię” z 2000 r., to kompozycja, w której ujęte zostało symbolicznie, zagadnienie fenomenu autokreacji.

Obrazy prof. Tadeusza Boruty, artysty którego można nazwać klasykiem sztuki XX i XXI w. a jednocześnie artystą rodzimym, związanym z Uniwersytetem Rzeszowskim i podkarpackim środowiskiem artystycznym, wzbogacą Galerię Sztuki Współczesnej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, która utworzona została w 1975 r., zawiera zbiór polskiej sztuki współczesnej, głównie malarstwa, rysunku i grafiki, powstałej po 1945.