Konferencja prasowa: „Konserwacja obrazów z kolekcji muzealnej Galeria Dąmbskich”.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na konferencję prasową dotyczącą projektu:
„Konserwacja obrazów z kolekcji muzealnej Galeria Dąmbskich”.

12 grudnia 2023 r. o godzinie 12:00

W spotkaniu uczestniczyć będzie Pan dr Michał Rut – autor projektu oraz Pani Ewelina Dziopak-Gruszczyńska – konserwator.
Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego „Wspieranie działań muzealnych” oraz z Budżetu Województwa Podkarpackiego.
Podczas spotkania zaprezentujemy 8 obrazów poddanych konserwacji, które dotychczas z powodu złego stanu zachowania przechowywane były w magazynach, a teraz zostały udostępnione publiczności.

Obrazy pochodzą z Galerii Dąmbskich, głównej kolekcji stanowiącej trzon muzealnej Galerii Malarstwa Europejskiego. Kolekcja ta została założona we Lwowie na przeł. XVIII/XIX w. przez Łukasza Dąmbskiego. Zbiór skupia 163 obrazy powstałe między II poł. XVI a pocz. XIX stulecia, oraz 39 barwionych sztychów z przedstawieniami Loggii Watykańskich. Galeria Dąmbskich to jedna z nielicznych kolekcji, niemal w całości zachowana z pożogi II wojny światowej. Od ponad 100 lat nierozerwalnie związana z Rzeszowem, stanowi jego wizytówkę. Pozostała jej cześć znajduje się w Lwowskiej Galerii Sztuki (około 150 eksponatów).
Prace zostały przeprowadzone przez pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki Ewelina i Marcin Gruszczyńscy s.c.