Wystawa prezentująca rezultaty projektu

Na muzealnym refektarzu już od kilku dni prezentuje się czasowa wystawa obrazów zakonserwowanych w ramach projektu: „Konserwacja obrazów z kolekcji muzealnej „Galeria Dąmbskich””, który realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego „Wspieranie działań muzealnych” oraz środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Ekspozycja będzie dostępna w takiej formie do 17 grudnia 2023, później obrazy zostaną włączone do stałej wystawy w Galerii Malarstwa Europejskiego.

Konserwacji poddano 8 obrazów wraz z ramami, które dotychczas z powodu złego stanu zachowania przechowywane były w magazynach. Obrazy pochodzą z Galerii Dąmbskich, głównej kolekcji stanowiącej trzon muzealnej Galerii Malarstwa Europejskiego. Kolekcja ta została założona we Lwowie na przeł. XVIII/XIX w. przez Łukasza Dąmbskiego. Zbiór skupia 163 obrazy powstałe między II poł. XVI a pocz. XIX stulecia, oraz 39 barwionych sztychów z przedstawieniami Loggii Watykańskich. Galeria Dąmbskich to jedna z nielicznych kolekcji, niemal w całości zachowana z pożogi II wojny światowej. Od ponad 100 lat nierozerwalnie związana z Rzeszowem, stanowi jego wizytówkę. Pozostała jej cześć znajduje się w Lwowskiej Galerii Sztuki (około 150 eksponatów).

Prezentowane dzieła:

CHRYSTUS I JAWNOGRZESZNICA
koniec XVIII w., olej na płótnie
kopia wg. Alessandro Varotariego, zwanego Il Padovanino (Padwa 1588 – 1648 Wenecja)

MARIUSZ NA GRUZACH KARTAGINY
XVIII/XIX w., olej na płótnie
według Giovanniego Battisty Pittoniego (Wenecja 1687 – 1767 Wenecja)

UŚPIONY AMOR
XVIII/XIX w., olej na płótnie
według Angeliki Kauffmann (Chur 1741 – 1807 Rzym)

OKRĘTY NA MORZU
malarz nieznany, 1 ćw. XVIII w.
olej na płótnie

WNIEBOWZIECIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
koniec XVIII w., olej na drewnie
według Giovaniego Francesco Penniiego, zwanego il Fattore (Florencja 1488 – 1528 Neapol)