15 PAŹDZIERNIKA 2023 – REJSZE – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej – oprowadzanie kuratorskie

15.10.2023, godz. 12:00 i 14:00 – oprowadzanie kuratorskie p. Marzeny Lorens
Serdecznie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej zatytułowanej „REJSZE – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej”. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie ma na celu z jednej strony przybliżenie historii Żydów rzeszowskich, z drugiej natomiast pokazanie ich niezwykle ciekawej obrzędowości związanej z życiem codziennym i licznymi w judaizmie świętami. Zaprezentowane na wystawie judaika ze względu na swoją różnorodność podzielono na kilka grup tematycznych. Wśród najliczniej reprezentowanych jest grupa przedmiotów, które pierwotnie były na wyposażeniu żydowskich domów. Kolejną stanowią przedmioty tzw. synagogalne, które do II wojny światowej zdobiły synagogi i liczne domy modlitwy. Trzecią natomiast grupą są elementy tradycyjnego stroju żydowskiego.
Wstęp: 10 zł/os