Niedokończone Msze Wołyńskie.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie 
oraz
Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej
zapraszają na spotkanie promujące wystawę „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Termin: 28.09.2023 r.
Godzina: 16.00
Tytuł prelekcji: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę. W 80-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie” – Prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki

Gościem specjalnym wernisażu będzie Ksiądz Biskup Marian Buczek, emerytowany ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie.

 

_____________________________

Prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki – wykładowca akademicki, działacz i publicysta kresowy, prezes Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej, Honorowy Redaktor Naczelny „Gazety Parlamentarnej”.

_____________________________

„Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” – wystawa plenerowa

 Wystawa opowiada o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego, tj. o okrutnych i dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943 roku, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca (tzw. Krwawa Niedziela na Wołyniu, 11 lipca 1943r.). Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie. Ginęli zgromadzeni w świątyni wierni i duchowni. Wspominając kapłanów, którzy okrutną śmiercią zakończyli życie, powstała wystawa „Niedokończone msze wołyńskie.” Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu.

Wystawa została przygotowana przez: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum UCRAINICUM oraz Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie.

Wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” prezentowana będzie na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w okresie od 21 września do 15 października 2023 roku.

 

 

 

Skip to content