KONFERENCJA PRASOWA 30.06.2023

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową dotyczącą najnowszego projektu:
„Zakup kolekcji kobiecych ubiorów i dodatków z francuskich domów mody”,
która odbędzie się w siedzibie Muzeum, przy ul. 3 Maja 19,
w dniu 30 czerwca 2023, o godzinie 12.00.

W programie wydarzenia:

• Przedstawienie założeń projektu modowego przez Beatę Kuman, autorkę wniosku do Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów,
  • Prezentacja wybranych obiektów z zakupionej kolekcji,
  • Spotkanie z kolekcjonerem dr. Piotrem Szaradowskim oraz krótka prelekcja dotycząca kolekcji.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

dr Piotr Szaradowski, wykładowca, muzealnik, kurator, twórca kolekcji zakupionej przez Muzeum. Autor książki „Francja elegancja. Z historii haute couture” (Wyd. Dolnośląskie 2016). Prowadzi zajęcia na wydziale wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Kurator i autor scenariuszy wystaw poświęconych historii mody.

Zakupiona do Muzeum kolekcja kobiecych ubiorów i dodatków, prezentująca modę francuską od końca XIX stulecia do początków XXI w., składa się ze 131 wyjątkowo cennych egzemplarzy.

Spektakularny zbiór zawiera przykłady twórczości niemal wszystkich najważniejszych domów mody Paryża, począwszy od Worth’a i jego konkurenta, Pingat’a, przez Douceta, Siostry Callot, Patou, Lanvin, Molyneux aż do Piguet’a (mistrza Diora) i Fatha, jeśli chodzi o 1. poł. XX w.

Kolejne dziesięciolecia także reprezentowane są najlepszymi przykładami pochodzącymi od takich domów mody jak: Dior, Heim, Balmain, Saint Laurent, Balenciaga, Schiaparelli, Courreges, Laroche, Gaultier, Mugler, Ungaro, Feraud, Lacroix, Givenchy, Versace.

PROGRAM: Rozbudowa zbiorów muzealnych
ZADANIE: Zakup kolekcji kobiecych ubiorów i dodatków z francuskich domów mody

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA:
383 700 zł

DOFINANSOWANO Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO:
96 006 zł

CAŁKOWITY WARTOŚĆ:
479 706 zł

Plakat zapraszający na Konferencję prasową, która odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19, 30 czerwca 2023, o godzinie 12:00