WAKACJE W MUZEUM – OFERTA EDUKACYJNA 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz oddziałów, tj. Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli oraz Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, przygotowanej na nadchodzące wakacje 2023 roku.

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH (minimum 10 osób)

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
Zajęcia rezerwujemy z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem tel. (0-17) 853 52 78

 

WARSZTATY CERAMICZNE „Nie święci garnki lepią – garncarstwo w pradziejach”
W ofercie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie są warsztaty ceramiki prowadzone przez archeolog. Uczestnicy zajęć mogą wykonać własne naczynia, figurki, ozdoby i grzechotki, a nawet kopie średniowiecznych kafli rycerskich. Wszystkie materiały potrzebne do pracy (glina, farby, szkliwa) i wypał prac wliczone są w cenę biletu.

Czas trwania: 120 min.
Termin: od 1 do 14 lipca, sierpień
Koszty: 22 zł od osoby (bez możliwości wypału wykonanych prac), 30 zł od osoby (z wypałem wykonanych prac)

 

Zostań fotoreporterem jak Edward Janusz
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na warsztaty poświęcone najsłynniejszemu fotografowi Rzeszowa. Zajęcia przybliżą uczestnikom sylwetkę Edwarda Janusza oraz poszczególnych członków jego rodziny. Natomiast za pomocą przepięknych fotografii wykonanych w plenerze, wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość „przeniesienia się w czasie” do przełomu XIX i XX w. Zapewniamy, że ta klimatyczna podróż odkryje barwne i jakże inne od dzisiejszego życie mieszkańców dawnego Rzeszowa. Podczas części warsztatowej każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie, wykonać zdjęcie współczesnego Rzeszowa dokładnie w tych samych miejscach, w których fotografował miasto Edward Janusz. Z przyjemnością informujemy, że zajęcia w takim kształcie mogły powstać dzięki uprzejmości firmy FUJIFILM, która wypożyczyła Muzeum aparaty FUJIFILM Instax Mini 9.

Lekcja skierowana jest do dzieci w wieku 6-15 lat.
Czas trwania: 90 min.
Termin: lipiec
Koszt: 20 zł od osoby

 

W zakonnej aptece
Podczas zajęć zdradzimy uczestnikom kim byli pijarzy, czym się zajmowali i w jaki sposób znaleźli się w Rzeszowie. W części warsztatowej natomiast uczestnicy „przemienią” się w zakonnego aptekarza, sami opracują przepis na pyszną herbatkę oraz własnoręcznie ją wykonają i zapakują.

Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-15 lat.
Czas trwania: 90 min.
Termin: lipiec
Koszt: 20 zł od osoby

 

Sekrety dawnego dokumentu
Jeśli chcesz przenieść się w czasy, w których nie znano komputerów, ani nawet długopisów, dowiedzieć się kto i w jaki sposób sporządzał wszelkiego rodzaju pisma urzędowe, a także jeżeli chcesz sam przy użyciu starych metod stworzyć swój dokument, to zapraszamy Cię do udziału w naszych zajęciach.
Czas trwania: ok. 60 min
Termin: od 11 lipca do 31 sierpnia
Koszt: 12 zł od osoby

 

Dukaty, talary, denary… Rzecz o dawnych pieniądzach
Czy wiesz, że nasi przodkowie płacili złotem i srebrem? Jak wyglądało „bicie” monet? Ile kosztowała królewska zbroja? Opowiemy, pokażemy, a nawet… policzymy. Zajęcia połączone z pokazem multimedialnym i układaniem puzzli.

Czas trwania: ok. 60 min
Termin: od 1 lipca do 11 sierpnia
Koszt: 12 zł od osoby

 

Miecz, szabla, pancerz … Opowieści rycerskie
Ile ważyła zbroja? Czym różni się miecz i szabla? Czym była husaria? Po co husarzowi skrzydła? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas rysunkowej opowieści o czasach dawnej świetności oręża polskiego. Podczas zajęć zaś będziecie mogli wykonać miniskrzydła husarskie, przymierzyć prawdziwy hełm husarski, wziąć do ręki szablę i pstryknąć pamiątkową fotkę, dlatego polecamy zabranie ze sobą aparatów fotograficznych.

Czas trwania: 60 – 90 min.
Termin: lipiec
Koszt: 12 zł od osoby

 

Epoka kamienia jak malowana
Ukazanie człowieka z epoki kamienia jako utalentowanego artysty, prezentacja najsłynniejszych wytworów naskalnej sztuki jaskiniowej (Chauvet, Altamira, Lascaux). Dostosowany do wieku uczestników wykład oraz warsztaty malowania na kamieniach.

Czas trwania: 90 min.
Termin: od 1 do 14 lipca, sierpień
Koszt: 20 zł od osoby

 

Warsztaty ceramiki regionalnej – pamiątki rzeszowskie
W pierwszej części zajęć uczestnicy zapoznają się – za pomocą specjalnej prezentacji – z historią najstarszych i najciekawszych zabytków Rzeszowa, najbardziej charakterystycznych budynków najstarszej części miasta. W części praktycznej uczniowie wykonają z gliny własne pamiątki rzeszowskie. Proponujemy wykonanie magnesów, naczyń lub obrazków, których motywem przewodnim w ozdabianiu będą zabytki Rzeszowa (m.in. budynek ratusza) lub herb miasta. Zadanie ułatwią nam formy oraz stemple. Istnieje możliwość wypalenia prac, odbiór po około 2 tygodniach. Prace po pierwszym wypale można odebrać i pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi lub też na drugich zajęciach w muzeum pomalować farbami podszkliwnymi oraz szkliwami. Pomalowane i poszkliwione prace wymagają ponownego wypalenia. Można je odebrać po ok. 7 dniach. Warsztaty odbywają się w sali edukacyjnej. Wszystkie prace pakowane są do pudełek.

Zajęcia dostosowane do wieku uczestników
Czas trwania: 120 min.
Termin:  sierpień
Koszt: 22 zł od osoby (bez możliwości wypału wykonanych prac), 30 zł od osoby (z wypałem wykonanych prac)

________________________________________________

 

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Rynek 12
Zajęcia rezerwujemy z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem tel. (0-17) 875 41 99

 

Rzeszów w pełnym słońcu
Zapraszamy na plenerową lekcję muzealną poświęconą dziejom Rzeszowa, pełną prawdziwych opowieści oraz legendarnych ciekawostek o jego mieszkańcach oraz najciekawszych zabytkach na starówce.

Czas trwania: ok. 60 min.
Termin: lipiec-sierpień
Koszt: 8 zł od osoby

 

Eksponat muzealny – początek wiedzy o przeszłości Rzeszowa
Lekcja warsztatowa, w trakcie, której dzieci, poprzez zabawę oraz rozwiązywanie zagadek, na przykładzie kilku eksponatów z ekspozycji „Sześć wieków Rzeszowa 1354 – 1944” poznają przeszłość Rzeszowa oraz podstawowe pojęcia związane z pracą muzealnika. W każdej sali dzieci otrzymają wizerunek eksponatu z danego okresu oraz symbole z nim związane, które będą stanowić podstawę do opowieści o dawnych i bardziej współczesnych dziejach Rzeszowa.

Czas trwania: ok. 90 min.
Termin: od 18 lipca do 31 sierpnia 2023
Koszt: 15 zł od osoby

 

Z letniej kuchni
Lato to czas pikników, wypadów za miasto jak i odwiedzin w popularnych cukierniach. Podczas lekcji warsztatowej uczestnicy dowiedzą się, jakie były ulubione kawiarnie rzeszowiaków. Jaka była historia najpopularniejszej letniej ochłody „Lodów”? Oraz czym jest chłodnik? Poznają również inne potrawy, które gościły na stole w czasie lata. W czasie części warsztatowej uczestnicy przygotują rożek z lodami za pomocą materiałów plastycznych: papieru, bibuły, waty, itp.

Czas trwania: ok. 90 min.
Termin: lipiec, od 16 do 31 sierpnia
Koszt: 15 zł od osoby

 

Rzeszowskie parki i ogrody
Kwiaty, grządki, klomby i nie tylko. Podczas zajęć warsztatowych zobaczycie jak wyglądały wspaniałe ogrody Zamku Lubomirskich i Pałacu Letniego, dowiecie się, co stało się z jeziorem bernardyńskim oraz sami zamienicie się projektantów ogrodów. Podczas zajęć uczniowie będą tworzyć makietę ogrodu Pałacu Letniego Lubomirskich.

Czas trwania: ok. 90 min.
Termin: lipiec, do 1 do 14 sierpnia
Koszt: 15 zł od osoby

_____________________________________________

 

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6
Zajęcia rezerwujemy z tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem tel. (0-17) 862 02 17

 

„Zabawy i zabawki wiejskie” – co zamiast Barbie i Lego, dowiesz się kolego!
Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądało niegdyś dzieciństwo na wsi, a także w co się dawniej bawiono, wypróbują ludowe zabawki oraz wykonają prostą zabawkę, którą zabiorą ze sobą!

Czas trwania: ok. 90 min.
Termin: lipiec-sierpień
Koszt: 20 zł od osoby

 

„Na co dzień i od święta”
 Uczestnicy poprzez interaktywne zwiedzanie wystawy „Na co dzień i od święta”, poznają stroje naszego regionu, gadżety mody damskiej i męskiej, prototypy sprzętów bez których dziś nie umielibyśmy żyć… Będą mogli przymierzyć strój rzeszowski oraz skorzystać z wirtualnego lustra. W drugiej części zajęć odbędą się warsztaty plastyczne.

Czas trwania: ok. 90 min.
Termin: lipiec-sierpień
Koszt: 20 zł od osoby

 

Skip to content