„DUCH CZASU” WYSTAWA MALARSTWA WIKTORII ROZEN

Zapraszamy na wystawę malarstwa artystki pochodzącej z Kijowa i tam tworzącej.

Veronika „Wiktoria Rozen” Dyrova. Urodzona w 1980 we Lwowie, Ukraina. 
Historyk sztuki, krytyk sztuki, artysta plastyk. 
Honorowy profesor Lanzhou University of Science and Art, Chiny, 2018 r.
Absolwent Państwowej Akademii Zarządzania Kultury i Sztuki w Kijowie 2008 r.
Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Tarasa Szewczenki w Kijowie 1999 r.
Od 2006 do chwili obecnej jeden z założycieli i dyrektor muzeum-pracowni rzeźbiarskiej dynastii Znoba-Golembievskih w Kijowie. Kurator licznych projektów muzealnych w Kijowie.

Od 2008 roku zajmuje się dyplomacją kulturalną.
Najbardziej znane projekty kulturalne:

  • Dni Kultury Korei Południowej w Ukrainie, Kijów, 2009 r.
  • Dni Kultury Królestwa Maroka w Ukrainie, Kijów, 2010 r.
  • Współorganizacja wystawy sztuki współczesnej „Biennale – 15. Szkoła Kijowska”, Kijów 2015 r.
  • Wystawa „Łzy planety” z okazji 20-lecia niepodległości Ukrainy w siedzibie UNEP w Nairobi, Kenia, która została otwarta przez dyrektora UNEP Achima Steinera.

Współautor programu państwowego „Kijów – miasto światu, ukierunkowanego na współpracę z placówkami dyplomatycznymi w celu poznania i popularyzacji kultur narodów świata na Ukrainie, w tym instalacji pomników przez poszczególne ambasady w Kijowie w ramach dialogu kultur, 2013 r.
Autor projektów architektonicznych wielu pomników, takich jak pomnik Tarasa Szewczenko w Pradze, „Anioł Pokoju” w Kijowie, Tarasa Szewczenko w Dniepropietrowsku. Współautor pomnika Konfucjusza w Kijowie, 2018. Autor wystawy stałej „Dialog z czasem” będącej artystyczną dekoracją wnętrz siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, 2019 r.
Prowadzi badania dziedzictwa kulturowego twórczej dynastii wybitnych ukraińskich artystów Znoba-Golembievskich, w szczególności rzeźbiarza Valentina Znoby, oraz malarki prof. Tatiany Golembievskiej.
Obecnie zajmuje się prowadzeniem i wdrażaniem arteterapii oraz praktyk plastycznych dla dzieci z zespołem stresu pourazowego, które ucierpiały w czasie wojny.

Skip to content