OFERTA EDUKACYJNA – WAKACJE 2022

Prezentujemy ofertę edukacyjną w czasie wakacji 2022 dla grup zorganizowanych w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i oddziałach.

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

ul. 3 Maja 19 Rzeszów

Rezerwacje na zajęcia przyjmuje Sekretariat: tel. (17) 853 52 78 w godzinach: 7:30-15:30 od poniedziałku do piątku

 

1. WARSZTATY CERAMICZNE „Nie święci garnki lepią, garncarstwo w pradziejach”

W ofercie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie są warsztaty ceramiki prowadzone przez archeolog. Uczestnicy zajęć mogą wykonać własne naczynia, figurki, ozdoby i grzechotki, a nawet kopie średniowiecznych kafli rycerskich. Wszystkie materiały potrzebne do pracy (glina, farby, szkliwa) i wypał prac wliczone są w cenę biletu.

Szczegóły o zajęciach i galerie prac dostępne są tutaj: www.muzeum.rzeszow.pl/pl/edukacja/warsztaty-ceramiczne/

Czas trwania zajęć: 120 min.

Koszt: 15 zł od osoby bez wypału / 20 zł od osoby z wypałem

Termin: 1-18 lipca, sierpień

 

2. Zostań fotoreporterem jak Edward Janusz

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na warsztaty poświęcone najsłynniejszemu fotografowi Rzeszowa. Zajęcia przybliżą uczestnikom sylwetkę Edwarda Janusza oraz poszczególnych członków jego rodziny. Natomiast za pomocą przepięknych fotografii wykonanych w plenerze, wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość „przeniesienia się w czasie” do przełomu XIX i XX w. Zapewniamy, że ta klimatyczna podróż odkryje barwne i jakże inne od dzisiejszego życie mieszkańców dawnego Rzeszowa. Podczas części warsztatowej każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie, wykonać zdjęcie współczesnego Rzeszowa dokładnie w tych samych miejscach, w których fotografował miasto Edward Janusz. Z przyjemnością informujemy, że zajęcia w takim kształcie mogły powstać dzięki uprzejmości firmy FUJIFILM, która wypożyczyła Muzeum aparaty FUJIFILM Instax Mini 9.

Lekcja skierowana jest do dzieci w wieku 6-15 lat.

Czas trwania zajęć: 120 min.

Koszt: 15 zł od osoby

Termin: lipiec 2022

 

3. W zakonnej aptece

Podczas zajęć zdradzimy uczestnikom kim byli pijarzy, czym się zajmowali i w jaki sposób znaleźli się w Rzeszowie.
W części warsztatowej natomiast uczestnicy „przemienią” się w zakonnego aptekarza, sami opracują przepis na pyszną herbatkę oraz własnoręcznie ją wykonają i zapakują.

Lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-15 lat.
Czas trwania zajęć: 90 – 120 min.

Koszt: 15 zł od osoby

Termin: lipiec 2022

 

4. Wielka Gra

 Zajęcia warsztatowe w trakcie których uczestnicy wezmą udział w turnieju gier planszowych: Symbole narodowe”, Korona i serce króla Jana III Sobieskiego”, Berło i tron – Kazimierz Wielki”, „Pomyśl, znajdź, dopasuj – wędrówka po dawnym Rzeszowie”. Wszystkie gry opracowane zostały przez naszych pracowników, zrealizowane są w postaci wydruków wielkoformatowych, a na zakończenie rozgrywek… przygotowaliśmy pamiątkowe nagrody rzeczowe.

Zajęcia przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8-15 lat.

Czas trwania zajęć: 90 – 120 min.

Koszt: 15 zł od osoby

Termin: lipiec 2022

 

5. Sekrety dawnego dokumentu

Jeśli chcesz przenieść się w czasy, w których nie znano komputerów, ani nawet długopisów, dowiedzieć się kto i w jaki sposób sporządzał wszelkiego rodzaju pisma urzędowe, a także jeżeli chcesz sam przy użyciu starych metod stworzyć swój dokument, to zapraszamy Cię do udziału w naszych zajęciach.

Czas trwania: ok. 60 min

Koszt: 8 zł od osoby

Termin: lipiec

 

6. Dukaty, talary, denary… Rzecz o dawnych pieniądzach

Czy wiesz, że nasi przodkowie płacili złotem i srebrem? Jak wyglądało „bicie” monet? Ile kosztowała królewska zbroja? Opowiemy, pokażemy, a nawet… policzymy. Zajęcia połączone z pokazem multimedialnym i układaniem puzzli.

Czas trwania: ok. 60 min

Koszt: 8 zł od osoby

Termin: sierpień

 

7. Miecz, szabla, pancerz … Opowieści rycerskie

Ile ważyła zbroja? Czym różni się miecz i szabla? Czym była husaria? Po co husarzowi skrzydła? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas rysunkowej opowieści o czasach dawnej świetności oręża polskiego. Podczas zajęć zaś będziecie mogli wykonać miniskrzydła husarskie, przymierzyć prawdziwy hełm husarski, wziąć do ręki szablę i pstryknąć pamiątkową fotkę, dlatego polecamy zabranie ze sobą aparatów fotograficznych.

Czas trwania: 60 – 90 min.

Koszt: 8 zł od osoby

Termin: lipiec

 

8. Epoka kamienia jak malowana

Ukazanie człowieka z epoki kamienia jako utalentowanego artysty, prezentacja najsłynniejszych wytworów naskalnej sztuki jaskiniowej (Chauvet, Altamira, Lascaux). Dostosowany do wieku uczestników wykład oraz warsztaty malowania na kamieniach.

Czas trwania: 90-120 min.
Zajęcia płatne: 15,00 zł/os.

Termin: 1-18 lipca, sierpień

9. Warsztaty ceramiki regionalnej – pamiątki rzeszowskie

W pierwszej części zajęć uczestnicy zapoznają się – za pomocą specjalnej prezentacji – z historią najstarszych i najciekawszych zabytków Rzeszowa, najbardziej charakterystycznych budynków najstarszej części miasta. W części praktycznej uczniowie wykonają z gliny własne pamiątki rzeszowskie. Proponujemy wykonanie magnesów, naczyń lub obrazków, których motywem przewodnim w ozdabianiu będą zabytki Rzeszowa (m.in. budynek ratusza) lub herb miasta. Zadanie ułatwią nam formy oraz stemple. Istnieje możliwość wypalenia prac, odbiór po około 2 tygodniach. Prace po pierwszym wypale można odebrać i pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi lub też na drugich zajęciach w muzeum pomalować farbami podszkliwnymi oraz szkliwami. Pomalowane i poszkliwione prace wymagają ponownego wypalenia. Można je odebrać po ok. 7 dniach. Warsztaty odbywają się w sali edukacyjnej. Wszystkie prace pakowane są do pudełek.

Zajęcia dostosowane do wieku uczestników

Czas trwania: 90-120 min.

Koszt: 15,00 zł od osoby (bez możliwości wypalenia wykonanych prac) lub

20,00 zł od osoby (z możliwością wypalenia wykonanych prac)

Termin: sierpień

 

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

ul. Rynek 12 Rzeszów

Rezerwacje zajęć: tel. (17) 875-41-99

 

  1. Prawda i mity o rzeszowskiej starówce i zabytkach

Plenerowa lekcja muzealna poświęcona dziejom miasta Rzeszowa, pełna prawdziwych opowieści oraz legendarnych ciekawostek o dawnym Rzeszowie, jego mieszkańcach oraz najciekawszych zabytkach na rzeszowskiej starówce.

Czas trwania: ok. 60 min.

Koszt: 5 zł od osoby

Termin: od 18 lipca do końca sierpnia

 

2. Zamek rzeszowski i jego mieszkańcy

W trakcie lekcji warsztatowej opowiemy historię budowy zamku oraz całego systemu obronnego i części składowych zamkowych fortyfikacji. Dzieci poznają dzieje rzeszowskiego zamku, jego funkcję obronną i reprezentacyjną oraz sylwetki właścicieli Rzeszowa – mieszkańców zamku jak np. Mikołaj Spytek Ligęza, Jerzy Sebastian Lubomirski itp. Elementem warsztatowym lekcji jest wykonanie mapy fortyfikacji zamku w Rzeszowie oraz projekt zegara na wieżę zamkową.

Czas trwania: 60 – 90 min.

Koszt: 10 zł od osoby

Termin: od 18 lipca do końca sierpnia

 

3. Bohater – bohaterstwo, patriota – patriotyzm

Zajęcia zapoznają uczniów z pojęciami oraz cechami charakterystycznymi dla bohatera oraz patrioty. Lekcja muzealna przedstawiająca lokalne zasłużone postaci takie jak płk Leopold Lis Kula czy  burmistrz Wiktor Adam Zbyszewski jako przykłady bohaterskich postaw w walce o Polskę oraz patriotów zaangażowanych w działalność społeczną i patriotyczną stanowiących wzór dla współczesnych dzieci i młodzieży.

Czas trwania: 60 – 90 min.

Koszt: 10 zł od osoby

Termin: od 18 lipca do końca sierpnia

 

4. Rzeszowskie parki i ogrody

Historia rzeszowskich ogrodów na przestrzeni dziejów. Jak zmieniały się przez wieki miejsca rekreacji rzeszowian. Przykłady istniejących i nie funkcjonujących już terenów zielonych miasta od ogrodów zamkowych i stawu bernardyńskiego, przez „Małpi gaj”, po fontannę multimedialną. Każdy z uczestników będzie mógł przygotować projekt własnego ogrodu. Zajęcia połączone z pokazem multimedialnym.

Czas trwania: 60 – 90 min.

Koszt: 10 zł od osoby

Termin: od początku lipca do połowy sierpnia

 

5. Lubomirscy na Rzeszowie

Opis dziejów Rzeszowa z perspektywy ich właścicieli – Lubomirskich, jednego z najpotężniejszych rodów szlacheckich ówczesnej Rzeczypospolitej. Kim byli i z czego zasłynęli?  Przykłady zmian jakie zaprowadzili w Rzeszowie i śladów jakie po sobie zostawili. Zajęcia połączone z plenerem i przygotowaniem planu miasta z własną trasą zwiedzania.

Czas trwania: 60 – 90 min.

Koszt: 10 zł od osoby

Termin: od początku lipca do połowy sierpnia

 

6. Lato – czas wakacji

Podróż w 20-leciu międzywojennym. Na zajęciach młodzież dowie się gdzie najchętniej rzeszowianie jak i reszta Polski spędzała wakacje. Wyjeżdżali nad morze a może w góry?

Każdy kurort proponował bywalcom najróżniejsze rozrywki. Dlatego też do każdej podróży odpowiednio się przygotowywano. Jak wyglądał bagaż, z czego wykonywano walizki. By w końcu wybrać środek transportu. Pod koniec zajęć dzieci wykonają kolorowy kolaż wakacyjny.

Czas trwania: 60 – 90 min.

Koszt: 10 zł od osoby

Termin: lipiec oraz druga połowa sierpnia

 

7. Z letniej kuchni

Ulubione letnie potrawy. Jaka jest historia najpopularniejszej letniej ochłody – lodów? Czym jest chłodnik? Oraz o innych potrawach, które gościły na stole w czasie lata. Rzeszowskie cukiernie oferowały w czasie lata różne specjały na ochłodę. Lato to również czas spotkań na świeżym powietrzu – uczniowie przygotują menu na letni piknik.

Czas trwania: ok. 60 min.

Koszt: 5 zł od osoby

Termin: lipiec oraz druga połowa sierpnia

 

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli

ul. Rynek 12 Rzeszów

Rezerwacje zajęć: tel. (0-17) 862-02-17

 

Wakacyjne zajęcia tematyczne „Czas podróży”

W pierwszej części zajęć uczestnicy zwiedza wystawę „Maroko, szkice podróżne”, w drugiej każdy uczestnik wykona podręczny gadżet potrzebny w każdej podróży.

Kilka słów „Maroko, szkice podróżne” – wystawa rysunków i akwarel Alicji Nikiel:

Maroko przyciąga od pierwszego wejrzenia, olśniewa światłem, intensywnością koloru, rytmami form. Impuls dla artystki, by udokumentować własne wrażenia tego, kuszącego swą innością kraju był ogromny; choćby po to tylko, by oglądając po powrocie zapiski i szkicowniki wiedzieć na pewno, że podróż nie była snem; by urealnić go dla siebie w jedyny sposób, w jaki się potrafi – rysując i malując, jakby tylko wtedy można było odkryć tajemnicę jego piękna. Prace Alicji Nikiel są subiektywnym obrazem Maroka, brak tu pocztówkowych ujęć.

Większość prac to próba wejrzenia w niewielki fragment rzeczywistości, na którym artystka skupiła swoją uwagę; część prac pozostaje niedokończona, tak by ich kontynuacja dobiegała już w sferze życia marokańskiego świata. Pozostaje jedynie zanurzyć się w nurt tego życia….”

 

Skip to content