„Władcy w naszych portfelach – krótko o historii pieniądza, edycja IV”

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego po raz kolejny  realizowało zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Władcy w naszych portfelach – krótko o historii pieniądza, edycja IV” .

 Tym razem Muzeum Okręgowe zaprosiło do uczestnictwa w projekcie uczniów Zespołu Szkół UNICEF w Rzeszowie.

Zajęcia były prowadzone metodami aktywizującymi, w sposób przystępny i dostosowany do potrzeb uczestników. Podczas ich trwania uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób doszło do powstania pieniędzy oraz czym dawniej płacono za niezbędne produkty. Uczestnicy poznali zabezpieczenia polskich banknotów, przybliżone zostały im także historie związane z życiem i panowaniem władców umieszczonych na polskich banknotach.

Zajęcia zostały podzielone na trzy części. Pierwsza z nich – teoretyczna przybliżała uczniom wszystkie zagadnienia związane z historią powstania pieniędzy i historią życia polskich władców umieszczonych na banknotach. Uczniowie poznali także współczesne zabezpieczenia papierowych pieniędzy. Druga część miała charakter aktywizujący. Uczniowie układali puzzle, kolorowali wielkoformatowe wydruki z obrazkami przedstawiającymi wybrane sceny z historii handlu i powstania pieniędzy. Rysunki trafiły następnie na tablice szkolne. Robili także własnoręcznie  lapbooki. Trzecia część mająca charakter podsumowujący, kończyła się wielkoformatową grą planszową polegającą na wyszukiwaniu ukrytych na zabytkowym planie Rzeszowa banknotów 50, 100, 200 i 500 zł.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród wszystkich uczestników projektu.

Realizowane były w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa oraz w ZS UNICEF w Rzeszowie w terminie 28.02 – 30.05.2022r.

 

Skip to content