Wschodniosłowackie Muzeum w Koszycach prezentuje nasze zbiory

Od 19 maja 2022 w Wschodnosłowackim Muzeum w Koszycach można podziwiać wystawę pt. „Niepodległość szablą wywalczona”, na której prezentowane są eksponaty ze zbiorów naszego muzeum.

Jak pisze słowackie muzeum:
Wystawa pod patronatem Ambasadora RP na Słowacji ukazuje w szerszym kontekście historię polskiej szabli jako jednego z ważnych historycznych elementów polskiej tradycji narodowej i tożsamości. Historia polskiej szabli jest integralną częścią historii oręża polskiego od XVII do XX wieku.
Na ekspozycji znajduje się również kilka egzemplarzy szabel polskiego pochodzenia ze zbiorów Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Dzięki temu połączeniu symbolicznie podkreślamy potrzebę połączenia i uzupełnienia naszych kultur nie tylko w Europie Środkowej, ale także w szerszym kontekście europejskim.

Mamy nadzieję, że wystawa będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Plakat Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach, "Niepodległość szablą wywalczona"