Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

 Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza do zapoznania się z wystawą plenerową „Stale zmieniające się oblicze Zadaru – miasto na starych pocztówkach”. Wystawa prezentowana jest przed siedzibą muzeum, na głównym deptaku miasta, czyli ulicy 3 Maja. Prezentowana będzie w dniach od 1 do 31 sierpnia 2021 roku. Zorganizowana została przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Muzeum Narodowe w Zadarze.

Ekspozycja przygotowana została w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE, który odbędzie się w dniach 20-22 oraz 26-29 sierpnia bieżącego roku. W wydarzeniu tym udział wezmą instytucje kultury i artyści z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza. W ramach festiwalu w Rzeszowie odbędą się liczne spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami. W dniu 22 sierpnia, o godzinie 15.00, odbędzie się oficjalna prezentacja wystawy „Stale zmieniające się oblicze Zadaru – miasto na starych pocztówkach”.

Kuratorem wystawy jest pani Ivana Dražić z muzeum w Zadarze, która przygotowała również słowo wprowadzenia do prezentowanej ekspozycji:

W czasie swojej trwającej trzy tysiące lat historii Zadar zmieniał oblicza wielokrotnie. Wiele z nich pozostaje dla nas ukrytych, jednak dzięki tej wystawie mamy możliwość odkrycia Zadaru z końca XIX w. i początku XX w.

W tym okresie pocztówki były bardzo popularne, funkcjonowały jako łatwy i szybki sposób przekazywania wiadomości czy pozdrowień. Ważnym elementem pocztówki był obraz albo zdjęcie, które nadawca wysyłał w różne części świata. Dzisiaj te dawne pocztówki są dla nas ważnymi dokumentami swoich czasów, pozwalającymi nam lepiej zrozumieć nasze miasto i jego mieszkańców.

Zadar miał burzliwą historię, ciągle przechodził spod panowania jednego państwa pod panowanie innego, co wywarło wpływ na jego architekturę, widoczny do dziś. Wędrując ulicami Zadaru można znaleźć ruiny starożytnego rzymskiego miasta. Republika Wenecka, Cesarstwo Francuskie i Austro-Węgry także pozostawiły znaczące ślady na wizerunku Zadaru. Przez wieki, licząc od średniowiecza, kształtowały rdzeń miasta wpływy chorwackie przybywające z głębi lądu i z archipelagu zadarskiego. Zmiany były związane z potrzebami i pragnieniami danej epoki. Niestety najczęściej to wojny zmieniały oblicze Zadaru.

W XIX w. zmienił się sposób prowadzenia działań wojennych i ufortyfikowane miasto nie było już dłużej potrzebne. W połowie XIX w. władze miasta postanowiły usunąć średniowieczne mury miejskie po południowej stronie Starego Miasta, aby zrobić miejsce na budowę Nowego Nadbrzeża z budynkami mieszkalnymi. To zmieniło Zadar na zawsze. Następnie w czasie II wojny światowej miasto uległo kolejnym poważnym zmianom – w trakcie nalotów wszystkie te budynki zostały zniszczone.

Obecnie, trzydzieści lat po odzyskaniu niepodległości przez Chorwację i Zadar, oblicze Zadaru, jako wciąż żywego miasta, zmienia się z dnia na dzień.

 

Program festiwalu: https://trojmorze.teatr-rzeszow.pl/program

Skip to content