Wystawa: „Niepodległość szablą wywalczona”

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Termin: luty – czerwiec 2021 r.

Szabla to broń o egzotycznym pochodzeniu, jednak już kilka wieków temu stała się w Polsce częścią składową kultury sarmackiej i nieodłącznym atrybutem każdego szlachcica. Dzieje tej broni związały się ściśle z historią naszej Ojczyzny, nie tylko w znaczeniu bojowym. Szabla stała się symbolem narodowym, zaś w czasach zaborów symbolem dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, zgodnie ze słowami polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”. Na ekspozycji prezentujemy polskie tradycje niepodległościowe związane z tą bronią, tj. powstania narodowe czy zmagania podczas wojny polsko – bolszewickiej. Widzowie mogą prześledzić również krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie. Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych poczynając od wieku XVII, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, kończąc na roku 1945. Ekspozycję uzupełnią mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogata ikonografia.

Eksponaty ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,  Sali Tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z kolekcji prywatnej.

 

Rafał Kocoł

 


„Szable z kolekcji Macieja Kilarskiego”

Materiał promujący wystawę czasową „NIEPODLEGŁOŚĆ SZABLĄ WYWALCZONA”
luty-czerwiec 2021, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Zapraszamy do oglądnięcia pierwszego z serii 5 filmów „Szable z kolekcji Macieja Kilarskiego”.

Złotnik, kolekcjoner, wieloletni komendant 51 Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi w Rzeszowie oraz rekonstruktor historyczny, prezentuje swoje kolekcjonerskie zbiory zabytkowych szabel. W sposób interesujący opowiada o szablach i dzieli się swoją unikatową wiedzą historyczną i rzemieślniczą o ich historii, wykonaniu, detalach.

Filmy powstały dzięki uprzejmości pana Macieja Kilarskiego, który wypożyczył zabytki do wystawy czasowej „Niepodległość szablą wywalczona” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Wystawa jest czynna od lutego do czerwca.Skip to content