Zakup zabytkowej kolekcji historycznych strojów oraz akcesoriów damskich

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (Program Rozbudowa zbiorów muzealnych– nabór 1– 2020) oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło zabytkową kolekcję historycznych strojów oraz akcesoriów damskich /208 obiektów/. Pozyskany cenny zbiór pochodzi z kolekcji Pani Hanny Szudzińskiej. Bieżący projekt jest kontynuacją poprzednich aplikacji poszerzania muzealnego zasobu modowego, który w znacznym stopniu wzbogacił i uzupełnił zgromadzony już asortyment o unikatowe egzemplarze z zakresu rzemiosła artystycznego, a jednocześnie niezwykle atrakcyjne wizualnie.

Zabytkową kolekcję historycznych strojów oraz akcesoriów damskich /15 ubiorów i jego elementów, 14 par obuwia, 80 torebek, 53 wachlarze, 15 parasolek, 14 variów oraz 17 szkieł toaletowych/ stanowią obiekty pochodzące głównie z krajów zachodnioeuropejskich /m. in. Francji; w tym z Paryża, Austrii, Anglii, Niemiec, Holandii, Belgii/, Włoch, Czechosłowacji, a także Stanów Zjednoczonych oraz z krajów Dalekiego Wschodu /Japonii, Chin/. Zakupiony zespół z okresu od 1. poł. XIX stulecia aż do lat 50 XX w. /z pojedynczymi wyjątkami z końca XVIII w. oraz z lat 60. i 70. XX w./ tworzy spójny zbiór cennych i rzadkich do nabycia zabytków kultury materialnej o wyjątkowych walorach artystycznych, a równocześnie prezentuje rewolucyjne przemiany stylowe, którym podlegał zarówno strój, jak i akcesoria damskiej mody w tym rozległym przedziale czasowym.

Beata Kuman
Koordynator projektu

WYSTAWA CZASOWA „MODOWY LUKSUS”, PREZENTUJĄCA CAŁOŚĆ ZAKUPIONEJ KOLEKCJI DOSTĘPNA BĘDZIE W GRUDNIU 2021 ROKU.

Wysokość dofinansowania:
250 425,00 zł  Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów