EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – Moja droga. Tropem Franciszka Kotuli

W ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, nasz oddział Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie przygotował specjalne prezentacje online.

Prezentacja filmu animowanego o Franciszku Kotuli

Film, poprzez wykorzystanie motywu życiowej drogi Franciszka Kotuli jest zaproszeniem do podróży po tradycyjnej kulturze ludowej i lokalnej historii, a także zachętą do znalezienia własnej drogi w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, i odkrywania na nowo wspólnych miejsc będących świadkiem wydarzeń historycznych.

Prelekcja tematyczna – Strój rzeszowski i jego zdobienie

Prelekcja tematyczna w formie wideo prezentacji odnosząca się do eksponatów oraz materiałów archiwalnych i pionierskich publikacji F. Kotuli pt. „Poszukiwanie metryk do stroju ludowego”; „Strój rzeszowski”, „Strój łańcucki” wydane w serii PTL „Atlas Polskich Strojów Ludowych”

Warsztaty hafciarskie (online)

Zapisana transmisja online – kliknij

Warsztaty hafciarskie (w wersji online) prowadzone przez P. Bartłomieja Jankiewicza, na podstawie autorskiego projektu pt. „Wzornik rzeszowski. Część 2. Haft biały.” opartego na muzealnej kolekcji stroju, prezentowanej na wystawie stałej pt. „Na co dzień i od święta”.

Transmisja na żywo odbyła się także na profilu Facebook Muzeum Etnograficznego: @muzeum.rzeszowie

Zainteresowanym nauczeniem się techniki haftu białego zalecamy przed przystąpieniem do warsztatów, przygotować sobie następujący zestaw:

• Mulina biała
  • Igły
  • Nożyczki
  • Szpilki
  • Wydrukowany wzór (do pobrania poniżej)
  • Tkanina – len biały
  • Kalka do odbijania
  • Długopis
  • Nici do maszyny – dowolnego koloru
  • Szpikulec do haftu angielskiego (białego)