Dawny Rzeszów w obiektywie Edwarda Janusza w Trokach (Litwa)

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki nasze muzeum przygotowało specjalną wystawę, która zaprezentowana zostanie w Muzeum historii w Trokach.

„Dawny Rzeszów w obiektywie Edward Janusza” to tytuł wystawy zdjęć pochodzących z najsłynniejszego rzeszowskiego zakładu fotograficznego. Wystawa ukazuje życie miasta, jego najcenniejsze zabytki oraz najbardziej charakterystyczne ulice, place i obiekty architektoniczne. Zdjęcia ukazują Rzeszów począwszy od końca XIX wieku, aż do roku 1939. Dzięki takiemu ujęciu tematu zaprezentować można zarówno najstarsze zabytki Rzeszowa, ale również późniejszą, XIX-wieczną zabudowę galicyjskiego miasta. Równie ciekawym okresem w rozwoju Rzeszowa był okres międzywojenny, kiedy to w mieście pojawiły się liczne nowe inwestycje o nowoczesnej – jak na ówczesne czasy – architekturze. Ich realizacja możliwa była m.in. dzięki inwestycjom prowadzonym w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dodatkowo zaprezentowano kadry z życia miasta przybliżające ważne momenty z dziejów samego Rzeszowa, jak i kraju. Zdjęcia ukazują bowiem najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ówczesnym Rzeszowie, tj. odsłonięcie pomnika rzeszowskiego bohatera z czasów I wojny światowej – Leopolda Lisa-Kulę czy żałobę narodową po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wystawa umożliwić ma poznanie litewskiej publiczności miasta i jego zabytków, najciekawszych obiektów, które nadają mu niepowtarzalnych charakter. Przybliżyć ma z jednej strony jego historię, z drugiej zaś strony stanowić ma promocję miasta jako miejsca wartego odwiedzenia.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt wielkoformatowych reprodukcji zdjęć ze szklanych negatywów pochodzących z zakładu fotograficznego rodziny E. Janusza.

Wernisaż odbędzie się 18 września 2020 o godzinie 14:00. Niestety z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie możemy być tam obecni.
Przygotowaliśmy w zamian materiał filmowy.

 

Skip to content