Szkatułka – fragmenty

Ostatnim elementem grobu z Zamiechowa, o którym chcieliśmy napisać,  są brązowe (miedziane?) fragmenty  szkatułki.

Części kasetek i klucze nie są rzadkim elementem w grobach kobiecych kultury przeworskiej. Jednakże prezentowane dzisiaj, stanowią pozostałość dużo bardziej luksusowego przedmiotu, niż te, które rejestruje się najczęściej.

Wyjątkowości nadają mu przede wszystkim taśmowate okucia, wykonane ze stopu miedzi. Zdobione są one wytłaczanym ornamentem geometrycznym, rzędami wężyków i stylizowana postacią ludzką (?). Do drewnianych ścianek szkatułki okucia te przymocowane były za pomocą brązowych nitów z półkulistymi główkami.

Do części kasetki należą też odnalezione uchwyty – czworokątny oraz w kształcie kółek.

Podobne elementy ozdobne szkatułek znane są z kilku stanowisk kultury przeworskiej i można przypuszczać, że stanowiły importy z terenów rzymskich prowincji lub miejscowe wytwory, naśladujące oryginały.