Paciorki szklane

Od kilku już lat korzystamy z biegnącej przez nasze województwo autostrady A4. Przy okazji odbywanych przy rozmaitych okazjach podróży, warto poświęcić chwilę uwagi mijanym na jej trasie miejscowościom. Kryją one bowiem w sobie wiele ciekawostek archeologicznych. Najbardziej interesujące zabytki z podkarpackiego odcinka autostrady prezentowaliśmy kilka lat temu na wystawie „Autostradą w przeszłość”. Znalazły się one również w pięknie wydanym katalogu wystawy.
Na pierwszy ogień prezentujemy więc paciorki szklane. Mają barwę fioletową, turkusową, zieloną i żółtą. Stanowiły wyposażenie grobu dorosłej kobiety. Wraz z brązową zawieszką, którą pokażemy innym razem, tworzyły piękny naszyjnik.

Zabytki pochodzą z cmentarzyska wczesnośredniowiecznego, odkrytego na terenie wsi Boratyn, gm. Chłopice, pow. jarosławski. Funkcjonowało ono w XII-XIII w. Analogiczne okazy są częstym elementem wyposażenia grobów wczesnośredniowiecznych na terenie zachodniej Rusi i na obszarze pogranicza polsko-ruskiego. Najbliżej Boratyna znaleziono je na terenie Przemyśla.

Skip to content