OFERTA WAKACYJNA – grupy zorganizowane

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie serdecznie zaprasza

do udziału w wakacyjnych zajęciach edukacyjnych i warsztatach:

 

Lekcje muzealne odbywające się w Gmachu Głównym przy ul. 3 Maja 19 w Rzeszowie, prosimy zamawiać w Sekretariacie Muzeum pod nr tel. (17) 853 52 78, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30.

Poszukiwacze zaginionych skarbów, czyli historyczni detektywi w akcji

 Z największą przyjemnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych odkrywaniem niesamowitych i niewiarygodnych zagadek, na zajęcia warsztatowe zorganizowane przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Podczas ich trwania zapoznamy uczestników z różnymi ciekawymi historiami, np. odkryjemy sekrety Rzeszowa i poznamy legendę mówiącą o skarbach ukrytych w klasztorze pijarów.  Zdradzimy tajemnice skrywane przez wzgórze wawelskie i groby pochowanych tam władców. Poszukamy także skarbów. Aby do nich trafić, każdy z uczestników będzie musiał odszyfrować zakodowaną wiadomość i wyruszyć na poszukiwania. Zapewniamy, że wszyscy historyczni detektywi na koniec zajęć zostaną… sowicie wynagrodzeni.

Zajęcia zostały przygotowane dla uczniów w wieku 8 -15 lat.

Koszt 12 zł od osoby.

Czas trwania zajęć: 90-120 min.

Termin: lipiec 2020

 

I Ty możesz zostać fotografem… w atelier Edwarda Janusza

Zajęcia przybliżą uczestnikom sylwetkę Edwarda Janusza oraz poszczególnych członków jego rodziny. Natomiast za pomocą przepięknych fotografii wykonanych w jego zakładzie, uczniowie będą mieli możliwość „przeniesienia się w czasie” do przełomu XIX i XX wieku. Zapewniamy, że ta klimatyczna podróż odkryje przed nimi barwne i jakże inne od dzisiejszego życie mieszkańców dawnego Rzeszowa.
Podczas części warsztatowej każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie, w specjalnie do tego celu zaaranżowanym atelier, wykonać zdjęcie oraz je ozdobić.
Z przyjemnością informujemy, że zajęcia w takim kształcie mogły powstać dzięki uprzejmości firmy FUJIFILM, która wypożyczyła Muzeum aparaty FUJFILM Instax Mini 9.

Lekcja skierowana jest do uczniów S.P., kl. II – VIII.

Czas trwania zajęć: 120 min.

Koszt 15 zł od osoby.

Termin: lipiec 2020

 

W zakonnej aptece

Podczas zajęć zdradzimy uczestnikom kim byli pijarzy, czym się zajmowali i w jaki sposób znaleźli się w Rzeszowie. W części warsztatowej natomiast uczestnicy „przemienią” się w zakonnego aptekarza, sami opracują przepis na pyszną herbatkę oraz własnoręcznie ją wykonają i zapakują.

Lekcja przeznaczona jest dla uczniów S.P., kl. III – VIII.
Czas trwania zajęć: 90 – 120 min.
Bilety w cenie 12 zł od osoby.

Czas trwania zajęć: 90-120 min.

Termin: lipiec 2020

 

Warsztaty ceramiki regionalnej – pamiątki rzeszowskie

W pierwszej części zajęć uczestnicy zapoznają się – za pomocą specjalnej prezentacji – z historią najstarszych i najciekawszych zabytków Rzeszowa, najbardziej charakterystycznych budynków najstarszej części miasta. W części praktycznej uczniowie wykonają z gliny własne pamiątki rzeszowskie. Proponujemy wykonanie magnesów, naczyń lub obrazków, których motywem przewodnim w ozdabianiu będą zabytki Rzeszowa (m.in. budynek ratusza) lub herb miasta. Zadanie ułatwią nam formy oraz stemple. Istnieje możliwość wypalenia prac, odbiór po około 2 tygodniach. Prace po pierwszym wypale można odebrać i pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi lub też na drugich zajęciach w muzeum pomalować farbami podszkliwnymi oraz szkliwami. Pomalowane i poszkliwione prace wymagają ponownego wypalenia. Można je odebrać po ok. 7 dniach. Warsztaty odbywają się w sali edukacyjnej. Wszystkie prace pakowane są do pudełek.

Zajęcia w formie wykładu dostosowanego do wieku uczestników oraz warsztaty.

Zajęcia dla grup liczących do 40 osób.

Czas trwania: 90-120 min.

Koszt: 12,00 zł od osoby (bez możliwości wypalenia wykonanych prac) lub

17,00 zł od osoby (z możliwością wypalenia wykonanych prac).

Termin: druga połowa sierpnia sierpień 2020 (17-31.08)

 

„Nie święci garnki lepią”

Część teoretyczna zajęć odbywa się na wystawie archeologicznej „Odkopana przeszłość, pradzieje Polski południowo-wschodniej”, część praktyczna w sali edukacyjnej.

Podczas części teoretycznej dzieci mogą zapoznać się z najciekawszymi faktami z dziedziny garncarstwa pradziejowego: kiedy pojawiają się naczynia ceramiczne, skąd wiemy, że pierwszymi garncarzami były kobiety, kto był twórcą koła garncarskiego oraz jak wyglądały pradziejowe piece garncarskie.

W części praktycznej zajęć dzieci mogą wykonać własne naczynia, rzeźby oraz figurki, ozdoby, grzechotki lub kafelki. Techniki, które stosujemy na warsztatach: wylepianie z form gipsowych, lepienie z wałeczków, tworzenie różnorodnych form z płatów gliny oraz (podczas drugich zajęć) malowanie i szkliwienie wypalonych prac.

Zajęcia mogą mieć charakter cykliczny lub okazjonalny. Na pierwszych zajęciach powstają prace, które można zabrać ze sobą lub zostawić do wypalenia. Zostawione do wypalenia prace schną ok. 7 dni, a następnie są wypalane. Prace po pierwszym wypale można odebrać i pomalować farbami akrylowymi lub plakatowymi. Warto jednak pamiętać, że takie prace mają charakter dekoracyjny. Dlatego też na drugich zajęciach w muzeum prace można pomalować farbami podszkliwnymi oraz szkliwami. Pomalowane i poszkliwione prace wymagają ponownego wypalenia. Można je odebrać po ok. 7 dniach.  Wszystkie prace pakowane są do pudełek.

Zajęcia w formie wykładu dostosowanego do wieku uczestników oraz warsztaty.

Zajęcia dla grup liczących do 40 osób.

Czas trwania: 90-120 min

Koszt: 12,00 zł od osoby (bez możliwości wypalenia wykonanych prac) lub

17,00 zł od osoby (z możliwością wypalenia wykonanych prac).

Termin: lipiec oraz od 17 do 31 sierpnia

 

„Epoka kamienia jak malowana”

Uczestnicy zajęć poznają najsłynniejsze wytwory paleolitycznej sztuki jaskiniowej (Chauvet, Altamira, Lascaux). Kto był autorem tych niezwykłych wizerunków mamutów, jeleni, koni i bizonów? Tego dzieci dowiedzą się podczas zajęć! Następnie same wcielą się w rolę paleolitycznych artystów podczas warsztatów malowania na kamieniach. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej.

Zajęcia dla grup liczących do 40 osób.

Czas trwania: 90-120 minut.

Koszt: 12,00 zł od osoby

Termin: lipiec oraz od 17 do 31 sierpnia

 

Wielka Gra Historia

Zajęcia warsztatowe w trakcie których uczniowie wezmą udział w turnieju gier planszowych: Ekonomia w dawnym Rzeszowie”, Symbole narodowe”, Korona i serce króla Jana III Sobieskiego”, Berło i tron – Kazimierz Wielki”. Wszystkie gry opracowane zostały przez naszych pracowników, zrealizowane są w postaci wydruków wielkoformatowych, a dla uczestników przygotowaliśmy pamiątkowe nagrody rzeczowe.

W zajęciach mogą wziąć udział uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej.

Czas trwania – do 120 min,

Cena – 12 zł od osoby,

Termin: lipiec – sierpień 2020.

 

 

Równocześnie informujemy, że istnieje możliwość zwiedzania wszystkich ekspozycji muzealnych oraz korzystania ze całorocznej oferty edukacyjnej muzeum. Zapraszamy!

Skip to content