„Preteksty kulturalne/Z ziemi włoskiej do Polski”

W dniu 7 września 2019 w refektarzu muzealnym odbędzie się spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim – wybitnym poetą, pisarzem, tłumaczem, które to rozpocznie się od „Podwieczorka poetyckiego” z podkarpackim poetą – Wiesławem Kulikowskim, a zakończy koncertem jazzowym z udziałem Subcarpathians Trio.

W dniu 7 września 2019 r. w refektarzu muzealnym na początek imprezy zaplanowano Podwieczorek poetycki; spotkanie autorskie z poetą z Podkarpacia – Wiesławem Kulikowskim. Głównym wydarzeniem wieczoru będzie spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim, wybitnym poetą, tłumaczem literatury włoskiej /m.in. Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leviego, Pasoliniego/, a także cenionym prozaikiem, eseistą i reportażystą. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. Mikołajewski jest postacią niezwykle zasłużoną dla relacji polsko-włoskich. To twórca wielokrotnie nagradzany i odznaczany w Polsce i we Włoszech. W 2014 r. został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Imprezę zakończy koncert jazzowy Subcarpathians Trio – Polski splot. Specjalny projekt słowno – muzyczny przygotowany przez podkarpackich muzyków jazzowych pod wodzą Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza. Muzycy przeniosą publiczność w świat muzyki improwizowanej połączonej ze szczyptą elektroniki. Ten muzyczny splot zostanie okraszony słowem mówionym i rapowanym, które będzie opowiadać m.in. o splocie losów polskich bezkompromisowych i niezależnych twórców, m.in. tych, których noga stanęła na Podkarpaciu. W opowieściach snutych tego wieczoru przewiną się m.in. Tomasz Stańko, Wojciech Kilar czy Leopold Tyrmand.

PROGRAM:

7 września 2019, Gmach Główny Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

godz. 17.00 – Podwieczorek poetycki; spotkanie  autorskie z  poetą z Podkarpacia – Wiesławem Kulikowskim

godz. 18.00 – „ Z ziemi włoskiej do Polski”; spotkanie autorskie z poetą Jarosławem Mikołajewskim

godz. 19.15 – Koncert jazzowy Subcarpathians Trio – Polski splot