Wakacyjna oferta edukacyjna

Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach przygotowanych przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie na nadchodzące wakacje.
Oferta skierowana do organizatorów kolonii i półkolonii.

– Zajęcia odbywają się w godzinach otwarcia Muzeum (wtorek – piątek
w godz. 8:30 – 13:00) w Gmachu Głównym przy ul. 3 Maja 19
– Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 17 853 52 78
– Maksymalna ilość osób uczestniczących w warsztatach to 30

Lipiec sierpień (z wyj. 31 lipca – 16 sierpnia)
Nie święci garnki lepią … Garncarstwo w pradziejach
Zapoznanie z najciekawszymi faktami z dziedziny garncarstwa pradziejowego; wyjaśnienie, kiedy pojawiają się naczynia ceramiczne, kim byli pradziejowi garncarze, kto był twórcą koła garncarskiego oraz jak wyglądały pradziejowe piece garncarskie.
Zajęcia w formie wykładu oraz warsztatów (ręczne lepienie naczyń, figurek, ozdób, grzechotek; zdobienie za pomocą stempelków); wszystkie prace zabierane są do domu; zajęcia dla grup liczących do 50 osób.
Czas trwania: około 120 minut.
Zajęcia płatne: 12,00 zł od osoby (bez możliwości wypalenia wykonanych prac) lub 15,00 zł od osoby (z możliwością wypalenia wykonanych prac).

Epoka kamienia jak malowana
Archeologiczne warsztaty plastyczne, w czasie których przybliżymy najciekawsze przykłady naskalnej sztuki jaskiniowej. Podczas prezentacji multimedialnej pokażemy nie tylko zdjęcia wybranych grot europejskich ale postaramy się odpowiedzieć na pytanie co kierowało człowiekiem tworzącym te niesamowite malowidła i ryty skalne. Drugą część zajęć zajmują warsztaty plastyczne, w trakcie których uczestnicy będą mogli stworzyć swoją własną wizję sztuki naskalnej, używając do tego celu farb i kamieni.
Czas trwania: 1-1,5 godz.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 12,00 zł/osoba

2-5 lipca
Wydzieranka – cudowanka. Na pewno to potrafisz!
Celem warsztatów jest stosowanie różnych form wypowiedzi plastycznej, pobudzanie inicjatywy twórczej, rozwój wyobraźni, pomysłowości, zachęcanie do podejmowania nowych zadań, łączenie różnych technik w jednej pracy do indywidualnych rozwiązań. Jako motyw posłużą obrazy z Galerii Malarstwa Europejskiego: pejzaż, martwa natura i przedstawienia zwierząt. Każdy uczestnik wykona swoją pracę techniką wyklejanki za pomocą papierowych kuleczek i wałeczków z bibuły, drobnych kawałków bibuły lub drobnych kawałków oddzieranego papieru. Przed przystąpieniem do wyklejania wykonamy projekt naszej kompozycji ołówkiem. 
Wiek uczestników: 7-12 lat
Czas trwania: 90 min
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 12,00 zł/osoba

2 – 19 lipca
Szabla i pancerz. Opowieści sarmackie o husarii, Sobieskim i odsieczy wiedeńskiej.
Czym była husaria? Po co husarzowi skrzydła i ile ważyła jego zbroja? Dlaczego król Jan III Sobieski ruszył z wojskiem polskim pod Wiedeń? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas rysunkowej opowieści o czasach dawnej świetności oręża polskiego. Podczas warsztatów zaś będziecie mogli wykonać skrzydła husarskie, przymierzyć prawdziwy hełm husarski i pstryknąć pamiątkową fotkę, dlatego zabranie ze sobą aparatów fotograficznych jest wskazane.
Wiek uczestników: 7-12 lat
Czas trwania: 60 min
Koszt uczestnictwa w zajęciach: 8,00 zł/osoba

6-9 sierpnia
Modna niedziela

Na warsztatach przeniesiecie się w czasy, kiedy nie istniała Barbie, a dziewczynki bawiły się papierowymi lalkami, ubierały je i odgrywały role dorosłych kobiet. Dowiecie się, co było modne ponad 150 lat temu, a co przed II wojną światową. 
Wstępem do zajęć będzie oprowadzenie po ekspozycji zabytkowej kolekcji kobiecej garderoby wraz z akcesoriami połączonej z wystawą zdjęć szklanych negatywów Edwarda Janusza prezentujących dawną modę rzeszowianek, zaś w ramach praktycznej części zaprojektujecie historyczną garderobę dla swojej papierowej lalki, oraz niezbędne akcesoria /wachlarz, torebkę, parasolkę/.
Wiek uczestników: 7-12 lat
Czas trwania: 90 min
Koszt uczestnictwa w zajęciach: 12,00 zł/osoba

Skip to content