DWUDZIESTOLECIE W PORTRECIE (22 czerwca – 30 września 2019)

Ekspozycja „Dwudziestolecie w portrecie” prezentuje wybór osiemnastu (różnorodnych pod względem stylistycznym) portretów kobiet i mężczyzn, namalowanych głównie w technice olejnej przez artystów polskich w okresie dwudziestolecia między wojnami XX wieku, czyli epoce znaczącego i doniosłego rozwoju sztuki w naszych dziejach. Wtedy też polska sztuka święciła triumfy, była nowoczesna, a także awangardowa.

Na wystawie „Dwudziestolecie w portrecie” prezentowane są piękne malarskie utwory m. in.; utrzymane jeszcze w młodopolskiej stylistyce portretowe ujęcia namalowane przez W. Hofmana i J. Malczewskiego, spektakularny wizerunek żony artysty „Aneri” W. Weissa oraz reprezentacyjny portret aktorki Gryf – Olszewskiej dzieło A. Karpińskiego, a także m.in. realistyczne i utrzymane w tradycyjnej konwencji, ale efektowne podobizny Amalii Zaniewskiej. Szczególnie cenne są wizerunki ukazujące kolorystyczne rozstrzygnięcia płócien, czyli portrety oddające „barwny estetyzm”,  malarzy reprezentujących nurt koloryzmu; S. Szczepańskiego, C. Rzepińskiego, T. Czyżewskiego i wyjątkowe wizerunki namalowane przez S. I. Witkiewicza – Witkacego.

Zaprezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i są rzadko wystawiane, a ze względu na artystyczną klasę tworzą bardzo wartościową ekspozycję i są jednocześnie intrygującym spojrzeniem na „Dwudziestolecie w portrecie”. Ekspozycja ta jest pierwszym takim pokazem w naszej instytucji. 

Tekst, Idea, koncepcja, opieka merytoryczna, scenariusz i kurator wystawy

Maria Stopyra – Kustosz

Ekspozycja jest czynna od 22.06 do 15.09.2019 r.

 

Skip to content