FashionEAST – 22 czerwca

FashionEAST to projekt, który łączy i konfrontuje ze sobą modę współczesną oraz dawną modę rzeszowianek. W ramach projektu odbędą się:

EAST – pokaz najnowszej kolekcji Basi Olearki z wykorzystaniem zabytkowych dodatków i akcesoriów ze zbiorów muzealnych (godz. 22.00 – wstęp za zaproszeniami)

Pokaz mody najnowszej kolekcji Basi Olearki organizowany we współpracy z artystami z kraju Partnerstwa Wschodniego oraz z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu będzie można zobaczyć zestawienie dawnej mody z ulic naszego miasta z nowoczesną, ale inspirowaną duchem epoki kolekcją Basi Olearki, rzeszowskiej projektantki.
To nowatorska koncepcja, która konfrontuje, a jednocześnie zbliża rzeszowianki, kiedyś i dzisiaj, dla których moda była i jest ponadczasowym wyrażaniem piękna i ważnym elementem samookreślenia.

“Modna w swoim czasie” – wystawa zabytkowej kolekcji kobiecej garderoby wraz z akcesoriami połączona z wystawą zdjęć szklanych negatywów Edwarda Janusza prezentujących dawną modę rzeszowianek ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie (godz. 17.30)

Muzeum Okręgowe dzięki wieloletniej pracy Beaty Kuman posiada ogromną kolekcję kobiecej garderoby i akcesoriów z XIX i XX wieku. Jest to niezwykłe i unikatowe europejskie dziedzictwo kultury. Zbiory pochodzą z bardzo ważnego dla nas ośrodka mody, kultury i sztuki – Warszawy, ale także krajów Europy Zachodniej; Francji, Niemiec, Anglii, Holandii, Włoch, a nawet najdalszych zakątków świata – Stanów Zjednoczonych czy Japonii. W zasobach muzealnych znajduje się jeden z największych w Polsce zbiór negatywów szklanych z rzeszowskiego Zakładu Fotograficznego Edwarda Janusza. Fotografie dokumentują życie naszego miasta, jeszcze z k. XIX w., ale też są zbiorowym portretem jego mieszkańców. W planowanym projekcie modowym zostaną wykorzystane zdjęcia z tej kolekcji, prezentujące kobiety- rzeszowianki, które w swoich kreacjach z klasą podążały za trendami zachodnioeuropejskimi.

FasionEAST – YESTERDAY – uroczysty wernisaż zbioru fotografii Pawła Olearki (godz. 17.30)

Zbiór składa się z autentycznych negatywów pochodzących z 1905r. (Paryż), które zostaną połączone z nowoczesnymi zdjęciami modowymi autorstwa Pawła Olearki, które pozostaną w stylistyce i koncepcji posiadanych zdjęć paryskich.

Skip to content