Święto Paniagi

Przed nami 16 edycja wydarzenia. Tegorocznym tematem przewodnim Święta Paniagi będzie Chorwacja i Split – miasto partnerskie Rzeszowa oraz Rok Moniuszkowski.

Zapraszamy zatem do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia oraz do zajrzenia w nasze muzealne progi.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
3 maja, godz. 12.00 – 18.00        

A oto co przygotowaliśmy dla Państwa:     

  • opowieści o dawnym Rzeszowie –  spotkanie autorskie z rzeszowskimi pisarzami, prowadzenie – Jerzy Fąfara

„Literacka Paniaga” – spotkanie literackie na wirydarzu – godz. 12:30

Spotkanie rozpocznie się wraz z wygłoszeniem przez Jerzego Fąfarę krótkiego eseju o literaturze chorwackiej, po którym nastąpi prezentacja twórczości poetyckiej Małgorzaty Szepelak pt. „Kufer cedru pełen” będący jej poetyckim debiutem. W programie znajdzie się również: prezentacja najnowszych wierszy Jana Tulika i rozmowa z dr Janem Wolskim z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prezentacja książki „Aptekarskie Silwa Rerum czyli subiektywny słownik farmaceutycznych tajemnic” (aut. Sylwia Tulik i Lidia Czyż), prezentacja książki Janusza Pawlaka i Agnieszki Skowron-Wilusz „Rzeszowskie Piekiełko. ABC powojennych i PRL-owskich lokali” , spotkanie z Tomaszem Królem i jego komiksami, odkrycie tajemnic rzeszowskiego Zamku na podstawie najnowszej książki Darka Fudali „Więziennictwo na terenie województwa rzeszowskiego w latach 1944-1956”, spotkanie z Krystyną Lenkowską i jej najnowszą translatorską książką, a także gawędy rzeszowskie Bogusława Kotuli na podstawie jego książek oraz najnowszych opowiadań pt. „O matko…”.
Spotkania i prezentacje będą przeplecione występami muzycznymi  w wykonaniu Alka Berkowicza (kontrabas i śpiew) oraz gitarzysty Miłosza Potocznego.

  • warsztaty ceramiczne „Nie święci garnki lepią…” (godz. 14:00) – obowiązują wcześniejsze zapisy!
  • kiermasz książek muzealnych
  • kiermasz wydawnictw Podkarpackiego Instytutu Książki
  • wystawa czasowa: „Zabytkowa kolekcja kobiecej garderoby wraz z zespołem akcesoriów
  • wystawy stałe: „Galeria Malarstwa Polskiego”, „Galeria Rzemiosła Artystycznego”, „Galeria Malarstwa Europejskiego”, „Odkopana przeszłość – pradzieje Polski południowo- wschodniej”, „Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki”

Na muzealnym wirydarzu zagości również stoisko informacyjno-promocyjne Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie, gdzie m.in. będzie można zapoznać się z mapami zagrożeń oraz zasadami doboru do służby w Policji, tu także zaprezentujemy wystawę „Policja Państwowa na Podkarpaciu w okresie II Rzeczypospolitej” przygotowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie z okazji 100 rocznicy powstania Policji Państwowej. Formacji, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego odpowiadała za porządek i bezpieczeństwo mieszkańców na obszarze II Rzeczypospolitej.

Kilkadziesiąt archiwalnych fotografii oraz dokumentów przedstawiających Policję Państwową z powiatów, z terytorium, które stanowi obecnie województwo podkarpackie. Na prezentowanych zdjęciach będzie można zobaczyć m.in. poczet komendantów wojewódzkich, warunki w jakich policjanci pełnili służbę, umundurowanie i uzbrojenie oraz ciekawsze sprawy kryminalne. Prezentowane materiały uzyskano od kilkunastu instytucji kultury, muzeów i archiwów z kraju i regionu oraz wielu czasopism z okresu międzywojennego.

Skip to content