Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor 2018

Już po raz ósmy w Rzeszowie ma miejsce festiwal naukowo – artystyczny „Źródła Pamięci”, przedsięwzięcie poświęcone Jerzemu Grotowskiemu, Tadeuszowi Kantorowi i Józefowi Szajnie, trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Dziedzictwo trzech wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, krytyków teatralnych, artystów – plastyków.

W tegorocznej edycji festiwalu zwrócono uwagę na konteksty romantyczne w twórczości Grotowskiego, Kantora i Szajny, dlatego też w programie znalazły się koncert: „Anhelli. Oratorium” Teatru ZAR, spektakle „Matka Makryna” w wykonaniu Ireny Jun (wg tekstu J. Słowackiego i książki Jacka Dehnela) czy „Faust” Teatru Przedmieście wg i J. W. Goethego i Ch. Marlowe’a. Osobną propozycją będzie spektakl „Zemsta” Teatru Maska. Często zapomina się, że Aleksander Fredro również był twórcą epoki romantyzmu, piszącym w opozycji do głównego paradygmatu, jaki obowiązywał w literaturze.

Obok kontekstów romantycznych myślą przewodnią tegorocznej edycji będzie mit Fausta, człowieka pragnącego poznać tajemnicę wszechrzeczy i nieśmiertelności. Do tej idei wprost w swojej twórczości odwoływał się Jerzy Grotowski (w 1963 roku zrealizował „Tragiczne dzieje Doktora Fausta” wg Christophera Marlowe’a), a także Józef Szajna, który sięgnął po „FaustaJoanna Wolfganga Goethego w 1971 roku.

W programie festiwalu znalazły się spektakle: Walny Teatr z najnowszą produkcją „Gould- Wariacje”, krakowski Teatr Barakah ze spektaklem „Requiem”, Teatr A3 z „Planem lekcji” oraz świetnie znany rzeszowskiej publiczności Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego ze spektaklem „Dom widzących ducha„. Wszystkie te propozycje to zespoły artystyczne czerpiące pełnymi garściami z dorobku i tradycji patronów naszego festiwalu.

Źródła Pamięci” wzbogacają także liczne wydarzenia towarzyszące.

Zapraszamy na spotkanie w Muzeum.

Piątek 28.09.2018

Muzeum Okręgowe, ul. 3 Maja 19

Godz. 11.00 – Panel dyskusyjny „Szajna, Grotowski, Kantor wobec Romantyzmu”
Udział biorą: Agnieszka Koecher-Hensel (Instytut Sztuki PAN, Warszawa), Roman Siwulak (Kraków), dr Agnieszka Kallaus (Uniwersytet Rzeszowski), prof. Magdalena Rabizo – Birek (Uniwersytet Rzeszowski)

prowadzenie: dr Anna Jamrozek-Sowa

Skip to content