Ze sztuką na Ty

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
zaprasza na niedzielne warsztaty

ZE SZTUKĄ NA TY

15 lipca 2018 w godz. 14:00 – 19:00

Gmach Główny Muzeum
ul. 3 Maja 19

W najbliższą niedzielę miłośnicy sztuki będą mogli zapoznać się z nowym eksponatem, jakie nabyło Muzeum dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego. Zapraszamy nie tylko koneserów malarstwa, ale również wszystkich tych, którzy interesują się modą i przemianami w obyczajowości początków XX wieku.

O cenny obraz wzbogaciła się Galeria Malarstwa Polskiego. Jest nim płótno Artura Grottgera „Portret starca”. Artysta przeszedł do historii sztuki jako piewca Powstania Styczniowego. Jego wyraziste, pełne symboliki cykle grafik (Polonia, Lithuania, Wojna) stały się obrazem tragedii narodu polskiego. Jego dzieła są dla sztuk plastycznych tym, czym dla literatury twórczość Mickiewicza i Słowackiego. Choć sam nigdy nie wziął udziału w zrywie, ani nawet nie przebywał w jego czasie w Królestwie Polskim, poświęcił mu cykl przejmujących wizerunków powstaniowych walk i męczeństwa, które na trwałe zapisały się w świadomości Polaków. Mniej znana jest pozostała twórczość artysty – obrazy rodzajowe, historyczne i batalistyczne oraz malowane i rysowane portrety.

W nadchodzącą niedzielę, każdy zwiedzający Muzeum będzie mógł bezpłatnie zobaczyć zakupiony obraz, a także otrzymać bezpłatnie okolicznościowy folder. Najmłodsi będą mogli sami zmierzyć się (po wnikliwym oglądzie obrazu i jego detali) z rysowaniem i malowaniem portretu z obrazu podczas planowanych na wakacje zajęć „Namaluj i narysuj portret. Na podstawie zakupionego obrazu Artura Grottgera „Portret starca” (warsztaty bezpłatne).     

Ponadto odbędą się zajęcia z cyklu „Poczuj się artystą” – „W krainie mitologii i legend. Współczesne wariacje na temat obrazów z muzealnej kolekcji w technice kolażu”. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o kompozycje mitologiczne eksponowane w Galerii Malarstwa Europejskiego. Uczestnicy warsztatów, na podstawie poczynionych obserwacji tworzą własne dzieło sztuki w technice kolażu. Celem warsztatów jest stosowanie różnych form wypowiedzi plastycznej, pobudzanie inicjatywy twórczej, rozwój wyobraźni, pomysłowości, zachęcanie do podejmowania nowych zadań, łączenie różnych technik w jednej pracy do indywidualnych rozwiązań.

Każdy uczestnik wykona swoją pracę techniką kolażu wykorzystując do tego różnego rodzaju zdjęcia, reklamy, tapety z nadrukami, bibuły, papiery itp. Przed przystąpieniem do wyklejania wykonamy projekt naszej kompozycji ołówkiem.

Atelier urządzone zostanie na ekspozycji pośród barokowych płócien. Organizator zapewnia wszelkie materiały na zajęcia warsztatowe a wykonane działa sztuki, każdy uczestnik zabiera ze sobą do domu – na pamiątkę mile spędzonych chwil (warsztaty płatne: 8,00 zł/osoba).

Zapraszamy również do zwiedzania ekspozycji „Elegancka Niepodległa”. Zgromadzone na ekspozycji akcesoria to  misternie wykonane przedmioty (wśród nich nakrycia głowy, woale, szale, pantofle, torebki dzienne i wieczorowe … ), oznaki prestiżu, na które stać było niegdyś tylko dobrze sytuowane damy. Są świadectwami zmieniającej się mody i statusu kobiety. Prezentują różne techniki rzemiosła charakterystyczne dla lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. 

 

Skip to content