„Jacek Malczewski  malarz poezji – poeta malarstwa”

Prezentacja „Jacek Malczewski  malarz poezji – poeta malarstwa” została zrealizowana w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie ze zbiorów prywatnych. Obrazy artysty są w depozycie naszej instytucji. Ta wyjątkowa ekspozycja ukazuje piękną sztukę symbolisty, spadkobiercy romantycznych tradycji, jednego z największych twórców polskiego modernizmu Jacka Malczewskiego (1854 – 1929). Wystawione okazałe dzieła twórcy, to sławne malarskie utwory – głównie portrety, intrygujące i jednocześnie reprezentatywne obrazy olejne. Cennym walorem pokazu jest niezwykła możliwość zobaczenia tychże kompozycji przez szeroką publiczność.

Prezentacja przybliża obrazy niezbyt często eksponowane, chociaż dobrze znane (wystawiane i reprodukowane). Utwory te ukazują wspaniałą sztukę Jacka Malczewskiego. Na ekspozycji zaprezentowano 9 spektakularnych olejów, które uzupełniono 7 dziełami ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Obrazy przedstawiają mistrzowskie kompozycje twórcy w „pewnym przekroju. W  tychże wyjątkowych studiach malarza poezji widoczna jest zachwycająca kolorystyka, zaskakujące kadrowanie, a także nowatorstwo kompozycyjne. Należy podkreślić, że wyeksponowane obrazy są rozpoznawalne z określonym zespołem dzieł (słynnymi cyklami, motywami i wersjami) Jacka Malczewskiego malarza poezji  –  poety malarstwa i jednocześnie jednej z najwybitniejszych artystycznych osobistości przełomu XIX i XX wieku.

kustosz Maria Stopyra – kurator wystawy  (scenariusz, aranżacja i opieka merytoryczna)