Pamiątki Wielkiej Wojny 1914 – 1918 (19 września – 28 grudnia 2014)

Aż do lat trzydziestych XX w. mianem „Wielka Wojna” określano często I wojnę światową. Uzasadniała to skala i zasięg konfliktu, w którym uczestniczyło wiele państw z kilku kontynentów. Szacuje się, że podczas działań wojennych zginęło ponad 10 milionów żołnierzy, a rannych było co najmniej dwukrotnie więcej.

 

Wśród milionowych armii, jakie zmagały się na różnych frontach, znalazła się także garstka żołnierzy w szaroniebieskich mundurach z polskimi orłami na czapkach – legioniści. Pierwsza –  od czasów Powstania Styczniowego – regularna polska formacja zbrojna.

 

100 rocznica wybuchu wojny wydaje się być dobrą okazją do przypomnienia tamtych faktów, ludzi i zdarzeń, w szczególności odnoszących się do naszego terenu. Zgodnie z tytułem, na wystawie prezentowane są różne eksponaty związane z wydarzeniami wojennymi, a więc:  mundury, broń i elementy wyposażenia wojskowego, odznaczenia i odznaki. Pokazano również wykonywane podczas wojny pamiątki, np.  talerze z wizerunkami władców, czy żelazne moździerze kuchenne (przydzielane w zamian za oddane mosiężne), a także okolicznościowe  odznaki, medale, kartki pocztowe.
 

W klimat wojny wprowadzają archiwalne fotografie, rysunki, mapy i obrazy, przedstawiające sylwetki żołnierzy, sceny bitewne, cmentarze i zniszczenia wojenne.
Skip to content