Honorowi obywatele dawnego Rzeszowa (23 stycznia – 30 marca 2014)

Na kolejną, 660. rocznicę lokacji Rzeszowa, Muzeum Okręgowe przygotowało wystawę poświęconą osobom wyróżnionym tytułem honorowego obywatela miasta.
 
Wystawa „Honorowi obywatele dawnego Rzeszowa” opowiada o osobach wyróżnionych tym tytułem w latach 1847-1939. Są wśród nich burmistrzowie Rzeszowa , którym miasto zawdzięcza rozwój terytorialny, nowe budowle i inne obiekty miejskiej infrastruktury, a także przedstawiciele życia gospodarczego, społecznego, kulturalnego i politycznego doby autonomii Galicji i niepodległej Polski. Wśród zabytków prezentowanych na wystawie do najcenniejszych należą dyplomy wręczane uhonorowanym osobom. Każdy z nich to prawdziwe dzieło sztuki.
 
Ekspozycję przygotowano we współpracy, nie pierwszy zresztą raz, z Archiwum Państwowym w Rzeszowie, które użyczyło cennych eksponatów, między innymi zachowanych dyplomów honorowego obywatelstwa Rzeszowa.
 
Od połowy XIX wieku zwyczaj nadawania obywatelstwa honorowego przez miasta galicyjskie stał się powszechnym. Nadawano je osobom, które przez swą działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do ich rozwoju, jak i znanym politykom, szczególnie tym, którzy zasłużyli się w staraniach o poszerzenie zakresu autonomii Galicji. Można powiedzieć, że panowała swoista moda nadawania tytułów obywatela honorowego. Każdy ze znaczniejszych polityków galicyjskich był honorowym obywatelem co najmniej kilku, jeśli nie kilkunastu lub kilkudziesięciu miast. Niewątpliwie „rekordzistą” w tym względzie był Agenor Romuald Gołuchowski, którego tą godnością obdarzyły 42 miasta.   W Rzeszowie pierwsze tytuły obywateli honorowych miasto nadało 10 lipca 1847 roku „zbiorowo”, pięciu osobom. Tym samym Rzeszów wyprzedził pod tym względem stołeczny Kraków, gdzie pierwszy tytuł obywatela honorowego nadano w roku 1850.

 

Skip to content