Galeria Malarstwa Polskiego

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie jest czynna stała wystawa Galeria Malarstwa Polskiego z naszych zbiorów, na której prezentujemy staranie wybrane dzieła (niektóre po raz pierwszy w swej historii).

Na tej prezentacji (z interesującą aranżacją), są wybitne i najbardziej wartościowe obrazy pod względem artystycznym, które równocześnie należą do znaczących dzieł rodzimych twórców.
W Muzeum wyeksponowano malarstwo sztalugowe obejmujące obrazy olejne od XVIII wieku do 1939 roku. Dzieła zostały wystawione w układzie chronologiczno-tematycznym, tak więc dominują  portrety (w tym zajmujący zespół wizerunków staropolskich). Na wystawie zaprezentowano też  pejzaże, weduty, sceny rodzajowe i martwe natury.
W galerii wystawiono przede wszystkim obrazy na płótnie (jak też nieliczne na podłożu z tektury, deski i blachy), największych artystów tego czasu (reprezentantów swoich epok, jak też kierunków, nurtów i tendencji).
Na ekspozycji są dzieła sławnych polskich malarzy, między innymi: Jana Nepomucena Głowackiego, Alojzego Rejchana, Januarego Suchodolskiego, Aleksandra Kotsisa, Artura Grottgera, Wojciecha Gersona, Tadeusza Ajdukiewicza, Władysława Czachórskiego, Henryka Siemiradzkiego, Maksymiliana Gierymskiego, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Świeszewskiego, Józefa Brandta, Wojciecha Kossaka, Konrada Krzyżanowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Tadeusza Makowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Kazimierza Sichulskiego, Bronisławy Rychter-Janowskiej, Olgi Boznańskiej, Wojciecha Weissa, Włodzimierza Tetmajera, Jana Stanisławskiego, Andrzeja Pronaszki, Jana Cybisa, Tytusa Czyżewskiego, Zygmunta Waliszewskiego, Czesława Rzepińskiego i Wacława Taranczewskiego.
W odmiennej aranżacji Galerii Malarstwa Polskiego zostało wystawionych (według nowego scenariusza) blisko 120 obrazów, stworzonych przez kilkudziesięciu mistrzów pędzla, wśród których można podziwiać piękne kompozycje, przedstawicieli najważniejszych kierunków (należące do sławnych artystycznych cyklów i wątków), tychże twórców, jak też rzadkie obiekty w dorobku naszych malarzy.
Galeria ta jest czynna od 2 października 2004 roku (i wraz z późniejszymi uzupełnieniami oraz interesującymi modyfikacjami), należy do jednych z nielicznych, tak cennych kolekcji w tej części naszego kraju. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na swoją stałą i równocześnie piękną prezentację.

Maria Stopyra
kurator wystawy

 

Skip to content