Ex Thesauro Universitatis. Wystawa zbiorów sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (14 maja – 31 sierpnia 2014)

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wyjątkową ekspozycję „Ex Thesauro Universitatis. Wystawa zbiorów sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”, która jest współorganizowana z Instytutem Sztuki KUL w terminie od 14 maja do 31 sierpnia 2014. Kolekcję „Ze skarbca Uniwersytetu” wyeksponowano w reprezentacyjnych wnętrzach naszego Muzeum, tj. w refektarzu i krużgankach pokrytych barokową polichromią. Wystawa jest niepowtarzalną okazją do zobaczenia najcenniejszych dzieł  sztuki, które na co dzień nie są udostępniane szerokiej publiczności, gdyż służą jako baza dydaktyczna studentom historii sztuki KUL.
 
W ramach ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie pokazano ponad 350 obiektów z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej oraz rzemiosła artystycznego. Na wystawie  można zobaczyć obrazy i rysunki wybitnych artystów polskich, od Jana Matejki do Jerzego Nowosielskiego oraz mistrzów francuskich, włoskich i niderlandzkich od XVI do XIX w. Na szczególną uwagę zasługują wysokiej klasy dzieło „Ecce Homo” naśladowcy Juana de Flandes, z 2. poł. XVI w., wiązane z kręgiem malarstwa południowo- niderlandzkiego oraz wenecka „Sacra Conversazione – Święta rozmowa” z warsztatu Francesco Rizzo da Santacroce  z 1 poł. XVI w.
 
Duża część wystawy to znakomity przegląd malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w.  z mniej znanymi szerszej publiczności pracami autorstwa m. in. Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego, Antoniego Piotrowskiego, Jacka i Rafała Malczewskich, Michała Gorstkina Wywiórskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Pankiewicza, Władysława Skoczylasa, Jerzego Kossaka i innych. W przestrzeni refektarza zaprezentowano rzeźbę dawną, w tym doskonałe artystycznie XVIII w. figury ołtarzowe, wyobrażające Ewę przy drzewie poznania dobrego i złego, św. Jana Chrzciciela, nieokreślonego świętego w szatach biskupich oraz kobiecą personifikację jednej z Cnót lub Alegorii. Warto również zwrócić uwagę na znakomite przykłady wyrobów porcelanowych z czołowych manufaktur europejskich, a szczególnie na niezwykle cenny zbiór z Miśni, Wiednia i Berlina oraz piękne srebra, platery, brązy oraz szkło.
 
Wystawa „Ex Thesauro Universitatis” będzie wiodącym wydarzeniem IX edycji Europejskiej Nocy Muzeów w Rzeszowie, ale przede wszystkim umożliwi zwiedzającym zobaczenie zupełnie nieznanej na Podkarpaciu kolekcji dzieł sztuki, która kryje kilka światowej klasy przykładów.
 
Beata Kuman- kurator wystawy
 

Skip to content