Diaspora. Z życia Żydów polskich, wystawa rysunków Stanisława Ożoga (15 stycznia – 20 marca 2016)

Wystawa prac Stanisława Ożoga jest próbą ukazania dwóch literackich światów. Z jednej strony żydowskiego Kazimierza, opiewanego przez prozaika, dramaturga i eseistę Szaloma Asza, jednego z czołowych przedstawicieli literatury jidysz. Pisarza, opowiadającego historie i zdarzenia wypełniające życie codzienne mieszkańców małego miasta. Z drugiej zaś strony wystawa zbliża nas do świata wyobraźni, wykreowanego przez pisarza żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza. Twórcy literatury, która gromadzi coraz to liczniejszych zwolenników na całym świecie a Drohobycz, miasto rodzinne pisarza, zyskuje dzięki niemu nową tożsamość. Prócz rysunków inspirowanych prozą obydwu wielkich pisarzy, pokazane zostaną szkice chasydów pielgrzymujących na grób cadyka w Leżajsku, oraz motywy żydowskie w kompozycjach onirycznych. Artysta zrywa w nich z mimetycznym obrazowaniem utworu literackiego, szkice przybierają spontaniczną formę a płaszczyzna zaczyna tętnić własnym życiem. Układ form składowych kompozycji i ich stosunki między sobą tworzą materię pozbawioną dosłowności. W aranżacjach o zawężonej gamie kolorystycznej, płynnych nieraz zagmatwanych liniach pojawiają się fantastyczne, a nawet surrealistyczne baśniowe stwory. Transparentne, o różnym natężeniu walorowym plamy barwne, o poszarpanych nierównych kształtach, przybierają na krańcach sylwety ptaków, zwierząt i przedziwnych, bliżej nieokreślonych dziwolągów. Wszelkiego rodzaju symbolika roślinna, zwierzęca, przetykana a raczej nacechowana elementami erotycznymi współgra w zadziwiającej symbiozie.
 
Ekspozycję wzbogacą rysunki czołowych ilustratorów polskich z kolekcji Karoliny Ożóg.

 

Stanisław Ożóg urodził się w 1952 roku, w Nienadówce koło Rzeszowa. W latach 1972-1978 studiował, jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku na wydziale Grafiki Książki. W latach 1978- 1990 pracował na stanowisku kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie. Wielokrotnie nagradzany w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” organizowanym przez BWA w Rzeszowie. Zajmuje się projektowaniem graficznym książek, kalendarzy, albumów, ilustruje bajki dla dzieci oraz tomiki poetyckie.
 
W swoim dorobku artystycznym Stanisław Ożóg, posiada setki prac wykonanych piórkiem i tuszem oraz w technice gwaszu. Niesamowita precyzja i doskonałość warsztatu rysownika zasługują na szczególne podkreślenie. W rysunkach, będących ilustracją poezji czy beletrystyki, Ożóg daje upust własnym, doprawdy niezgłębionym tajnikom wyobraźni. W jego przypadku obrazowanie słowa pisanego następuje za pomocą skrzętnie przemyślanych form. Ujęcie formy tych realizacji balansuje między dwoma koncepcjami twórczości artystycznej abstrakcji i realizmu.
 
Warto podkreślić, że rysunki inspirowane prozą Brunona Schulza wystawiał artysta dwukrotnie w 2008 i 2010 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu oraz w 20011 roku w Lwowskiej Galerii Obrazów jak również w Instytucie Polskim w Sofii i trzech innych miastach w Bułgarii.
 
Dorota Rucka-Marmaj
 
 

Skip to content