Artystyczne credo. Nieznane dzieła z prywatnej kolekcji (16 listopada 2016 – 26 lutego 2017)

Na wystawie „Artystyczne credo. Nieznane dzieła z prywatnej kolekcji” zostały zaprezentowane studia i szkice, które powstały na przestrzeni stu lat (od połowy XIX wieku do drugiej części XX wieku). Ekspozycję tworzy 28 dzieł (28 wybitnych polskich artystów). Wśród prac znajdują się dzieła stworzone w różnorodnych technikach i na rozmaitych podłożach. Widz może oglądać; oleje, pastele, gwasze i akwarele; rysunki ołówkiem, kredką, węglem, a także autolitografię.

 

Zarówno obrazy zrealizowane w szerokiej palecie barw jak i dzieła w kolorystyce monochromatycznej tworzą interesujący zbiór.
Kolekcja została wystawiona w układzie chronologiczno – tematycznym, tak więc zaprezentowano portrety zrealizowane przez znakomitych twórców: A. Grottgera, J. Kossaka,  J. Mehoffera, L. Wyczółkowskiego, T. Axentowicza,  K. Sichulskiego, S. I. Witkiewicza – Witkacego i J. Czapskiego.
Wśród prac znajdują się również pejzaże, w tym reprezentatywne widoki m. in.: W. Gersona,  J. Fałata. Kompozycje te oddają malarski talent ich twórców.
Wystawiono również interesujący akt W. Weissa. Obraz oddaje modernistyczną sztukę artysty.
Natomiast intrygujące i jednocześnie wielkoformatowe płótno „Pielgrzymi” reprezentuje sceny rodzajowe.
Wśród eksponowanych obrazów zachwyca piękna i okazała kompozycja pt „Portret dwóch dziewczyn” H. Gotliba.
 

Wystawę zamykają efektowne martwe natury  m. in.: J. Fedkowicza, E. Eibischa i Z. Kononowicza.
Zarówno wartości artystyczne wystawionych dzieł jak i wielość tematów są istotą tej kolekcji. Ponadto nie do przecenienia jest fakt, że zbiór ma jedyny i niepowtarzalny w swoim rodzaju charakter i jest niewątpliwie ważnym „artystycznym credo” jej Właścicieli.

 

Należy podkreślić, że dla znacznej części dzieł obecna wystawa jest pierwszą publiczną prezentacją.
Ekspozycji towarzyszy katalog.

 

Maria Stopyra – kurator wystawy

 
 

Skip to content