EWA SZOSTAK „Dalekie i bliskie” (1 – 30 września 2012)

Tworzywem artystycznym dla Ewy Szostak jest tkanina, a przede wszystkim gobeliny, w których artystkę fascynuje ich miękkość, plastyczność i ciepło tkaniny. Uzupełnieniem jej twórczości jest malarstwo na jedwabiu, pastele oraz obrazy olejne.
Na kanwie tkaniny artystka ukazuje sceny będące zapisem codzienności takie jak urokliwe naręcza kwiatów, którym odpowiadają pory dnia przyrównane do etapów ludzkiego życia. Taki uniwersalny wydźwięk obecny jest również na innych pracach, gdzie przedstawienia figuralne są odniesione do uczuć i emocji jakie towarzyszą każdemu z nas. Ewa Szostak określa tę tematykę mianem „świat trwania – trwania przyrody, tradycji, świat na który patrzy z dystansem połączonym z nostalgią i radością. Radością z tych drobin doskonałości przyrody jakie pozostały, oraz dumą z tradycji jaką nadal mniej lub więcej świadomie niesiemy. Nad tym wszystkim dominuje świadomość przemijania wszystkiego co jest naszym udziałem”.
Ewa Szostak wszystkie prace nad tkaniną wykonuje osobiście poczynając od projektowania poprzez farbowanie wełny aż po tkanie. Dzięki temu zachowana jest jedność myśli, projektu i wykonawstwa oraz precyzja w przekazie połączoną z subtelnością formy wypowiedzi. Swoboda warsztatowa jaka cechuje prezentowane prace pozwala na przekaz artystyczny bez uciekania się do udziwnień a tradycyjna forma tkaniny łączy się ze współczesną formą wypowiedzi.
 

Ewa Szostak jest absolwentką Technikum Włókienniczego w Żyrardowie oraz „Schola Posnaniensis” Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej  w Poznaniu. Na swoim koncie ma szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych (Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum – Zamek Opalińskich w Sierakowie
Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie, Przemyskim Centrum Kultury ZAMEK w Przemyślu, IV Biennale Sztuki – Tożsamość – Poznań 2010  w Galerii Sztuki Współczesnej PROFIL Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, 100- lat ZPAP  Wystawa Jubileuszowa  w  Galerii Sztuki Współczesnej PROFIL Centrum Kultury Zamek w Poznaniu).
Na wystawie prezentowane były prace pochodzące z lat 2005 – 2011. Są to głównie monumentalne tkaniny, największa z nich „Starożytność i Współczesność” powstawała w ciągu dwóch lat. Twórczyni mówi o nich: Prace moje mają w sobie cząstkę mnie – przedstawiam je publiczności aby pokazać, że każda forma sztuki jest inna, moja wymaga od artysty oprócz talentu, solidnego warsztatu i cierpliwości w pracy.  Pracując miesiącami nad każdym gobelinem, wypowiadam to co myślę i czuję, a przez klasyczną formę tkaniny wyrażam szacunek dla odbiorcy”.

 
 

Skip to content