Skarby Kaukazu (wystawa archiwalna)

Skarby Kaukazu. Kobierce ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian w Zamku Królewskim w Warszawie.
 
Kobierce kaukaskie prezentowane we wnętrzach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie stanowią część bogatej kolekcji, gromadzonej przez ponad pół wieku przez Teresę Sahakian (1915-2007) i przekazanej Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.
Kolekcja Teresy Sahakian stanowi znakomite świadectwo trwałości wielowiekowej tradycji wytwarzania kobierców – tkanin związanych z rytuałem religijnym oraz spełniających ważne funkcje użytkowe i estetyczne – obecnych w codziennym życiu i stanowiących jedną z najbardziej fascynujących dziedzin twórczości rękodzielniczej mieszkańców Wschodu.
 
W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie eksponowane są kobierce kaukaskie – przedmiot szczególnego zainteresowania kolekcjonerki. Podstawowym założeniem organizatorów wystawy była możliwie szeroka prezentacja tkanin najbardziej charakterystycznych dla tego ośrodka sztuki kobierniczej. Wybrany zespół dziewiętnastowiecznych zabytków, powstałych w bardzo licznych ośrodkach, usytuowanych na rozległej przestrzeni (Azerbejdżan, Armenia, Gruzja), w sposób wyczerpujący ukazuje różnorodność sztuki tkackiej regionu. Prezentowane zabytki zwracają uwagę bogactwem zestawień barwnych i kompozycji, różnorodnym sposobem ujęcia wzorów, mnogością detali.
 
Prezentowane tkaniny powstały w czasie, gdy na Wschodzie nastąpiło odrodzenie sztuki kobierniczej, spowodowane m.in. zainteresowaniem odbiorców europejskich tą dziedziną twórczości. W Polsce kobierce stanowiły ważny element wyposażenia i wystroju zarówno siedzib królewskich czy magnackich, jak i skromniejszych – szlacheckich. Te egzotyczne, fascynujące odmiennością tkaniny, sprowadzane z daleka, przez wieki wpisały się w miejscową tradycję i stanowić zaczęły jej niezbędny element.
 
 

Skip to content