Legenda Marszałka Piłsudskiego (09 listopada 2007 – 10 stycznia 2008)

Z okazji 140. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przygotowało z tej okazji wystawę „Legenda Marszałka Piłsudskiego”. Ekspozycja mogła zostać zrealizowana dzięki uprzejmości Pana Włodzimierza Soszyńskiego z Sulejówka właściciela pokaźnej kolekcji przedmiotów, których przewodnim motywem jest postać pierwszego marszałka Polski.
 
W zestawieniach najbardziej popularnych i znanych Polaków XX wieku Piłsudski niezmiennie zajmuje czołowe miejsce. Dzieje się tak mimo dziesiątek lat przemilczania i ignorowania jego zasług dla Polski. Pamięć o nim, przekazywana z ojca na syna w edukacji domowej, przechowana w najmroczniejsze lata przez jego wiernych żołnierzy, urosła w legendę w opowieściach o „Dziadku”, samotniku z Sulejówka, pierwszym żołnierzu Rzeczypospolitej, zwycięzcy nad bolszewikami, wreszcie marszałku Polski. Legendę o człowieku, który ponad wszystko postawił dobro ojczystego kraju.
 
Imieniem Marszałka nazywano szkoły, jego podobizna ukazywała się na monetach, medalach, setkach widokówek i wydawnictw okolicznościowych wydawanych po śmierci i w jej kolejne rocznice. Liczne przykłady tych przedmiotów pokazujemy na wystawie, poza tym liczne figurki i popiersia Komendanta, które produkowano masowo w II Rzeczypospolitej. Ozdabiały one biurka wysokich dostojników państwowych, ale także stały na honorowym miejscu w wielu domach tak zwanych szarych obywateli.
 
Podobiznę Piłsudskiego umieszczano na wielu przedmiotach codziennego użytku. Na wystawie znajdziemy więc noże do papieru i laski z głową Marszałka. Jego profil widnieje na zapalniczkach, zegarkach, portmonetkach, papierośnicach, a nawet brzytwach. Na wystawie można także obejrzeć pamiątki po zwodowanym jeszcze za życia Piłsudskiego pierwszym polskim transatlantyku, nazwanym jego imieniem, oraz z sypania kopca Niepodległości, przemianowanego później na Kopiec Piłsudskiego.
 
 

Skip to content