Zakup cennego obrazu „Anemony w zielonym wazonie” Tadeusza Makowskiego do Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Zakup dzieła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Programy z zakresu dziedzictwa kulturowego – Kolekcje muzealne – I nabór 2017) zakup cennego obrazu „Anemony w zielonym wazonie” Tadeusza Makowskiego do Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Tadeusz Makowski (1882-1932) – jeden z najwybitniejszych artystów polskich, malarz, rysownik i grafik działający od 1908 roku w Paryżu, ważny przedstawiciel sławnej École de Paris.
Obraz Tadeusza Makowskiego „Anemony w zielonym wazonie” z ok.1916 roku jest kontynuacją uzupełnień dzieł w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Obraz jest wyjątkowo interesującą malarską kompozycją artysty (olej, deska, sygn.”Makowski Paris”), które zamyka dobrze dopasowana rama pochodząca z epoki i należy do niezbyt częstych dzieł w jego dorobku ukazujących zainteresowanie malarza martwą naturą.Twórca namalował ten nieduży obraz w reprezentatywnej dla niego stylistce (w tym czasie), ze zwróceniem uwagi na delikatnie kładzione plamy barwne i oddanie niepowtarzalnego nastroju. Tadeusz Makowski należy do znakomitych polskich malarzy, którego olejne dzieło wzbogaca kolekcję malarstwa polskiego w naszych zbiorach.

Maria Stopyra

Kustosz

Skip to content