Nowe wyposażenie Pracowni konserwacji muzealiów rzeszowskiego muzeum.

Pracownia konserwacji muzealiów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie została wyposażona w nowy specjalistyczny sprzęt dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – Priorytet 2 –  Wspieranie działań muzealnych – nabór 1/2016.
Zakupione urządzenia stanowią uzupełnienie obecnego wyposażenia pracowni, stwarzając nowe możliwości przywracania blasku zabytkowym przedmiotom zwłaszcza w zakresie konserwacji malarstwa oraz grafik, książek i mebli.
Duży nacisk w trakcie modernizacji wyposażenia pracowni położono na zakup sprzętu umożliwiającego precyzyjne określenie stanu zachowania obiektów oraz wybór odpowiednich metod w trakcie prowadzonych prac konserwatorskich. Stąd też na wyposażeniu znalazły się min. aparat do reflektografii w podczerwieni, mikroskop stereoskopowy, dwa mikroskopy cyfrowe przenośne. Zakupiono także specjalistyczny sprzęt i narzędzia do konserwacji malarstwa i papieru m.in. stół niskociśnieniowy, nóż – stół do cięcia passe-partout, kuwety systemowe, odkurzacz do czyszczenia zbiorów.
Najbardziej precyzyjny, zakupiony specjalistyczny sprzęt konserwatorski umożliwi zarazem to, co do tej pory było niemożliwe do wykonania w pracowni: podświetlana nadstawka ssąca umożliwi wywabianie plam z obiektów wykonanych techniką nietrwałą np. z akwareli; panel ssący posłuży do konserwacji kart bloku książki bez rozszycia – usuwania plam i uzupełniania ubytków; tablet graficzny z oprogramowaniem graficznym do komputera posłuży do wykonywania rekonstrukcji w ubytkach grafik, tak powstałą rekonstrukcję będzie można wydrukować na odpowiednio dobranym papierze na zakupionej drukarce; mikroskop stereoskopowy umożliwi wykonywanie fotografii obiektów w dużym powiększeniu; aparat do reflektografii posłuży do oglądania i rejestrowania badanego dzieła sztuki w świetle IR; mikrostół niskociśnieniowy umożliwi wykonywanie zabiegów interwencyjnych przy obrazach bez konieczności zdejmowania płótna z krosna malarskiego; stół niskociśnieniowy posłuży do prasowania i podklejania warstwy malarskiej w kontrolowanych warunkach.
Modernizacja pracowni konserwacji muzealiów poprawi warunki pracy konserwatorów, umożliwi zwiększenie zakresu prac wykonywanych przez pracownię, dzięki czemu opieka konserwatorska nad muzealiami, księgozbiorem i archiwaliami wykonywana będzie w sposób zgodny ze standardami XXI wieku.
Nowoczesne wyposażenie pracowni będzie niewątpliwie zachętą dla grup dzieci i młodzieży szkolnej aby „od podszewki” poznać specyfikę pracy konserwatora dzieł sztuki. Zakupiony specjalistyczny sprzęt będzie prezentowany również podczas zajęć praktycznych prowadzonych przez pracownię konserwacji dla studentów pierwszego roku muzeologii na Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

 

Skip to content