Włodzimierz Tetmajer, „Spotkanie”

Włodzimierz Tetmajer (1862-1923) był cenionym malarzem, pedagogiem, literatem i politykiem, jedną z najważniejszych postaci polskiej sztuki XX wieku. Tenże twórca należy do najwybitniejszych przedstawicieli nurtu ludowości w naszym malarstwie przełomu XIX i XX stulecia.
Artysta był jednym z największych reprezentantów młodopolskiej sztuki inspirujących się rodzimym folklorem. Tetmajer jest też autorem monumentalnych polichromii.

Reprezentatywny, charakterystyczny dla sztuki Włodzimierza Tetmajera obraz „Spotkanie”, o znamiennej młodopolskiej stylistyce i kolorystyce nasyconej kontrastami ( z akcentami czerwieni i bieli), został namalowany syntetycznymi, dużymi plamami barwnymi, położonymi miękko i efektownie. Okazała malarska kompozycja pochodzi z bardzo interesującego okresu jego twórczości. „Spotkanie” powstało w 1909 roku i zostało stworzone w wyniku autentycznego zachwytu artysty polską wsią (jej barwnością, swojskością, ludowością i obyczajowością), w czasie zamieszkiwania malarza w podkrakowskich Bronowicach.


Włodzimierz Tetmajer, „Spotkanie”, 1909, olej/płótno, 98 x 101.5 cm, sygn. l. d. „Włodzimierz Tetmayer”, zakup 2015 rok

Skip to content