Józef Pankiewicz, „Rzeka w Giverny”

Józef Pankiewicz (1866-1940) był znakomitym malarzem, grafikiem i pedagogiem, a jednocześnie jedną z najważniejszych postaci polskiej sztuki XX wieku i należy do najwybitniejszych naszych artystów.
Twórca był jednym z pierwszych impresjonistów i symbolistów w polskim malarstwie końca XIX stulecia.
Józef Pankiewicz był też autorem kolorystycznego nurtu w rodzimym malarstwie okresu między wojnami, który współtworzył w latach 20. minionego wieku.

Piękny obraz „Rzeka w Giverny” Józefa Pankiewicza został namalowany latem w 1912 roku. Dzieło jest kwintesencją talentu oraz artyzmu malarza w tym czasie.
Nieomal monochromatyczne płótno zostało stworzone w plenerze i zachwyca szlachetnymi zieleniami, a także błękitami „położonymi” po mistrzowsku. Obraz powstał w malowniczej krainie Normandii i należy do jego nielicznych nieznanych pejzaży, mających szlachetną, chociaż wąską, zielono-błękitną gamę barwną. Kadr pełnego ciszy miejsca został przeniesiony na intrygującą kompozycję poprzez formę, kolor i kształt plam – tworząc romantyczny pejzaż…
Malarz podkreślił masywność pni i konarów ciemniejszą tonacją, a dekoracyjnie potraktował liście i zastosował zimne zielenie rozjaśnione światłem, a także „wykonał” uproszczenia natury, którą wprost zgeometryzował.

Józef Pankiewicz, „Rzeka w Giverny”, 1912, olej/płótno, 64.5 x 53 cm, sygn. d. l. połowa „Pankiewicz’’, zakup 2015 rok

SONY DSC

Józef Pankiewicz, „Rzeka w Giverny”, 1912, olej/płótno, 64.5 x 53 cm, sygn. d. l. połowa „Pankiewicz’’, zakup 2015 rok

Skip to content