Józef Mehoffer, „Uskrzydlona postać”

Józef Mehoffer (1869-1946) należał do najwybitniejszych artystów polskich końca XIX i początku XX wieku. Twórca pochodził za spolonizowanej rodziny austriackich urzędników, urodził się w Ropczycach. Malarz był też m.in. pedagogiem, rysownikiem, grafikiem i znakomitym projektantem witraży.
Mehoffer stworzył wiele pięknych portretów, a zakupiony do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie obraz „Uskrzydlona postać” ukazuje fascynację artysty symbolizmem i przedstawia nieznaną, intrygującą, młodą damę.
Oto wyniosła kobieta z ciemnymi, uniesionymi skrzydłami, patrzy na widza swymi dekadenckimi, przepełnionymi smutkiem oczami, a zaczesane do góry włosy mocno kontrastują z jasnym, ale przygnębionym obliczem femme fatale.
To pełne wymowy, nieduże płótno (o formacie poziomego prostokąta) jest bardzo interesującym, malarskim utworem. Kolorystyka obrazu (czerwienie i brązy przechodzące w czernie oraz delikatne ugry), a także płynnie zestawiona, dekoracyjna plama oraz celny dukt linii tworzy to wyjątkowe dzieło.


Józef Mehoffer, „Uskrzydlona postać”, ok. 1900 r., olej/płótno, 31,3×57,3 cm, sygn. p .d. „J.Mehoffer”, zakup 2014 rok

Skip to content