MODNA W SWOIM CZASIE

Wystawę „Modna w swoim czasie” przygotowano w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, jako część projektu FashionEAST w ramach Europejskiego Stadionu Kultury- Wschód Kultury. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

FashionEAST to artystyczne przedsięwzięcie łączące modę, fotografię i malarstwo. Zorganizowane w gmachu głównym Muzeum, trzy wystawy tematyczne stanowiły rozwinięcie, a zarazem dopełnienie specjalnego pokazu mody najnowszej kolekcji EAST autorstwa Basi Olearki, która została zaprezentowana w połączeniu z wybranymi zabytkowymi, głównie damskimi dodatkami oraz akcesoriami z XIX i 1. poł. XX w. Pokaz mody odbył się 22 czerwca b.r. w przestrzeni muzealnej, która wieczorową porą zamieniła się w profesjonalny wybieg, a jednocześnie stanowiła doskonałe tło dla premierowej kolekcji Basi Olearki.

Na parterze Muzeum zaaranżowano ekspozycję „ Modna w swoim czasie”, na której pokazano damską modę i bogactwo akcesoriów z okresu od k. XIX w. do lat 40. ubiegłego stulecia w połączeniu ze zdjęciami z kolekcji negatywów szklanych z rzeszowskiego Zakładu Fotograficznego Edwarda Janusza. Wybrane fotografie ukazują kobiety- rzeszowianki, które w swoich kreacjach z klasą podążały za trendami zachodnioeuropejskimi. Dwuznaczny tytuł wystawy odnosi się zarówno do konkretnego czasu w historii, jak i do wieku kobiet, w którym zostały uwiecznione. Niezależnie od okoliczności moda na styl była istotnym aspektem życia ówczesnych dam z naszego miasta.  Eksponowane fotografie dobitnie pokazują, że modowe trendy docierały do Rzeszowa, gdzie zarówno zamożne kobiety, jak i mieszczanki „nosiły się” w duchu epoki. Na wystawie zaprezentowano niezwykłą rozmaitość damskich akcesoriów i dodatków, które odgrywały ważną rolę zarówno w „gotowaniu się” do wyjścia, jak i w drobiazgowo wyreżyserowanym wizerunku kobiety. Eksponowane obiekty zostały wykonane w krajach zachodniej Europy /także w stolicy mody Paryżu/, w Stanach Zjednoczonych,  ale też w Krakowie, Rzeszowie i Lwowie. Warto zwrócić uwagę na kunszt wykonania i piękno torebek, wachlarzy, drobnej biżuterii, ale też fasony butów i różnorodność parasolek. Wystawiono również flakony do perfum, jako synonimu luksusu, które zaskakują formą i kolorem barwionego szkła. Dziesięć z tych wyjątkowych szklanych zabytków /z okresu przedwojennego/ pochodzi z kolekcji Pani Hanny Szudzińskiej. Drobną damską galanterię zestawiono z oryginalną garderobą dzienną i wieczorową. Wystawione obiekty pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie /duża część z kolekcji Pani Hanny Szudzińskiej, zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego/, toaletka w stylu art deco z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także od osób prywatnych. Autorką ekspozycji jest Beata Kuman.

Zestawienie dawnej mody z ulic naszego miasta w europejskim anturażu z nowoczesną, ale inspirowaną duchem epoki kolekcją Basi Olearki, rzeszowskiej projektantki to nowatorska koncepcja, która konfrontuje, a jednocześnie zbliża Rzeszowianki, kiedyś i dzisiaj, dla których moda była i jest ponadczasowym wyrażaniem piękna i ważnym elementem samookreślenia.

W ramach projektu FashionEAST, Paweł Olearka przygotował fotograficzną wystawę YESTERDAY.  Jest to prezentacja fotografii z autentycznych przedwojennych negatywów pochodzących z Paryża, które zostały zestawione z nowoczesnymi zdjęciami  autorstwa Pawła Olearki,  pozostającymi w stylistyce i koncepcji  zdjęć paryskich.

Dodatkową ekspozycję „Dwudziestolecie w portrecie”, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przygotowała kustosz Pani Maria Stopyra. Wystawa tematycznie związana  z projektem FashionEAST jest prezentacją osiemnastu /stylistycznie różnorodnych/ damskich i męskich portretów, wykonanych głównie w technice olejnej przez polskich artystów w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Wystawy „Modna w swoim czasie” i YESTERDAY  są otwarte od 22.06. do  31.12.2019 r.

Wystawa „Dwudziestolecie w portrecie”  jest  otwarta od 22.06. do 15.09.2019 r.

 Beata Kuman

Współautorka projektu FashionEAST, koordynatorka ze strony Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, autorka i kuratorka wystawy „Modna w swoim czasie”

 

 

Skip to content