Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie uroczyście otwarty!

W dniu 19 maja bieżącego roku odbyła się uroczystość otwarcia Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu, nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Budynek spichlerza (dawnego XVI wiecznego dworu) wchodzi w skład zabytkowego zespołu dworsko-pałacowego w Zgłobniu. Obiekt został przejęty w wieczyste użytkowanie przez Muzeum od Gminnej Spółdzielni SCH w Boguchwale. Do końca lat osiemdziesiątych trwały przeciągające się prace i ustalenia związane z załatwianiem formalności geodezyjno–prawnych oraz poszukiwaniem środków na  przeprowadzenie badań, wykonanie dokumentacji i przeprowadzenie adaptacji budynku na magazyn zbiorów archeologicznych. W latach 2005–2009 zrealizowane zostały prace obejmujące przygotowanie kompletnej dokumentacji przebudowy i zmiany sposobu użytkowania obiektu. Realizacja przebudowy spichlerza trwała w latach 2010-2020 i podzielona została na etapy. Inwestycja sfinansowana został w głównej mierze ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego przy zaangażowaniu środków pochodzących z innych źródeł zewnętrznych – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,  Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego – oraz przychodów własnych muzeum.

W uroczystości otwarcia obiektu udział wzięła Wojewoda Podkarpacki p. Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego p. Władysław Ortyl, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Robert Godek,  Prezes Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego p. Dariusz Bobak, Wojewódzki Konserwator Zabytków p. Beata Kot wraz z zastępcą p. Bartoszem Podubnym oraz proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu ks. Marian Cebula.

Podczas uroczystości wręczono Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Zasłużony dla Kultury Polskiej

Zobacz pełną galerię